Proforma w euro - zapłata vat w pln + netto euro

Mam zagwozdkę. :(
Proforma była w euro, ale... klient najpierw wpłacił vat w pln (split paymentem), a na drugi dzień netto w euro. Nie byłoby problemu, gdyby było jednego dnia.
Co z kursem vat??? Pomóżcie.
A co ma być? Przeciez został zapłacony w pln. A jak będzie już fv to przeliczysz na eur po k. z fv.
No nie. Netto euro zapłacone przed dostawą, także kurs VAT sprzed dnia zapłaty. Ale wówczas zmienia się kwota VAT w PLN.
Ale trudno uznać, że wcześniejsza zapłata kwoty VAT w PLN z proformy na konto VAT było częściowa zapłatą.
Ale trudno uznać, że wcześniejsza zapłata kwoty VAT w PLN z proformy na konto VAT było częściowa zapłatą.
2> także kurs VAT sprzed dnia zapłaty. - jaki kurs z dnia zapłaty? Przecież wpłata jest w pln, nie ma żadnego kursu. Nie możesz zmieniać kwoty vat w pln, a dzień wplaty vat nie ma znaczenia. Po wystawieniu fv dopiero bedzie wiadomo czy musi dopłacić vat czy bedzie nadpłata.
No właśnie po wystawieniu faktury jest różnica na vacie. W tym wypadku nadpłata.
Rozumiem, że wg Ciebie biorę kurs sprzed dnia zapłaty netto w euro?
Tak robiłam, ale się zawiesiłam.
7> ale kurs do czego? Do vat?
No tak, kurs vat do wystawienia faktury.
> ale jakiej fv? zaliczkowej?
Nie, już sprzedażowej. Minęło kilka dni od zapłaty, towar już dojechał.
Przecież kurs fv sprzedażowej nie zależy zapłaty.
* nie zależy od zapłaty
Tylko od momentu powstania obowiązku podatkowego

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przeliczanie-faktur-w-walutach-obcych-dla-celow-vat-2014
No właśnie obowiązek podatkowy powstał przecież w momencie zapłaty (przed dostawą, przed wystawieniem faktury)!
Art. 19a ust. 8
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.
Ok, tylko mi chodziło o kurs zapłaty vat. Nie ma takiego kursu, bo vat dostałaś w PLN.

Art. 31a. 1. W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
A na fv vat będzie i w walucie i w pln, po kursie będzie NBP. Na vat nie powstaną rk, bo otrzymany vat w pln musisz przeliczyć do fv po kursie fv.
Tak, wiem.
W moich rozważaniach chodziło mi, jaki mam zastosować kurs do celów vat EUR/PLN do wystawienia faktury.
Wzięłam sprzed dnia zapłaty (pomimo, że tylko netto wpłynęło w eur)???
Na koncie rozrachunkowym 201-x rozliczyłam osobno netto w euro (są rk) i osobno vat po kursie vat (nie ma rk). Powstała jednak różnica w pln z tyt. wcześniejszej zapłaty vat (tu akurat nadpłata), bo zawsze będzie, chyba, żeby proforma i zapłata netto+vat byłyby tego samego dnia (ten sam kurs).
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.