Na mocy porozumienia stron

Witam,
Umowa na czas określony od 07.05.2019-07.05.2021, gdy pracownik wręczy rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron np dnia 28.02.2020 a ma 11 dni zaległego urlopu i 5 dni przysługujące z tego roku =16 dni to kiedy będzie ostatni dzień pracy? Czy dzień 29.02.2020 też się liczy-nie jest to dzień pracujący dla pracownika. i z jakim dniem wystawiać świadectwo pracy?
Skoro porozumiecie się co do taty 28.02 to taka będzie data końca umowy, nie inna. Zaległy urlop nie ma tu nic do rzeczy.
Gdy pracownik wręczy rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron np dnia 28.02.2020 - NIE ważne kiedy wręczy NAJWAŻNIEJSZE z jakim dniem chce porozumienie stron
Za niewykorzystany urlop wypłacicie ekwiwalent. Świadectwo pracy z dniem 28.02.2020 r.
Kadrowitz- poczekaj NIE wiemy z jakim dniem ma nastąpić rozwiązanie umowy, na razie wiemy kiedy KIEDY pracownik wręcza
Tzn chodziło mi o to że data wręczenia to 28.02.2020 ale rozwiązanie po wykorzystaniu tych dni urlopu tylko nie wiem od kiedy i do kiedy liczyć te 16 dni. Czy od 29.02.2020 czy 02.03.2020 i ostatni dzień urlopu będzie ostatnim dniem pracy?
Najczęściej jest tak, że dzień podpisania porozumienia jest ostatnim dniem pracy. Ale oczywiście można ustalić inaczej.
Dziewczyno-zdecyduj się - z jakim dniem pracownik chce rozwiązać umowę?

a po KIJ ma wykorzystywać urlop? zapłacisz ekwiwalent
Skoro 28 wręczy, to znaczy jest w pracy tego dnia. Może wypisać urlop od 2 marca i policz te 16 dni roboczych do końca umowy.
Ale po co od 2 marca?

niech się zwolni z dniem 29.02.20 i NIE będzie już mu się należał urlop za marzec
Tak, rozumiem temat, pracodawca nie chce zapłacić ekwiwalentu tylko woli wynagrodzenie za urlop, jak by to była jakaś różnica. A moim zdaniem straci, bo trzeba jeszcze policzyć urlop za marzec.
Już się zakręciłam...
Idąc do szefa z porozumieniem stron pracownik sam ma obliczyć kiedy mu minie urlop? Pracodawca uparł się ze nie wypłaci ekwiwalentu(wiem , żadna różnica). Skoro 29.02 nie jest dla pracownika dniem pracującym to idzie z porozumieniem 28.02 tak? Oczywiście jest taka opcja ze pracodawca nie zgodzi się na porozumienie tylko wypowiedzenie dlatego pracownik chce iść z końcem lutego mając miesięczny okres wypowiedzenia, zeby w razie czego odejsć z końcem marca
Pismo ZANOSI 28.02.20- ROZWIĄZANIE UMOWY NA MOCY POROZUMIENIA stron z dniem 29.02.20
=PRACODAWCA wypłaca ekwiwalent

jeżeli NIE zgodzi się na porozumienie stron - to za okresem wypowiedzenia BEZ łaski
Ale jeżeli pracownik ma do wykorzystania urlop to czy nie powinno się doliczyć tych dni i wtedy napisać ze rozwiązanie 24.03???
Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Ok ale czy może być taka sytuacja ze szef zgodzi się na porozumienie stron i zakończenie pracy po wykorzystaniu urlopu - tu tak jest...to kiedy będzie ostatni dzień :)
Lucyna123- no chyba tyle to potrafisz policzyć od 2.03.
No i o to chodził ze od 02.03 :)
A JAKI ma wymiar urlopu?
Wymiar 26 dni
NO, to za 2020 NIE będzie 5 dni TYLKO 26/12*3
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.