Wypadek w pracy kiedy rozpocząć procedury wypadkowe???

Na zwolnieniu lekarskim powinna bądź jest widoczna informacja że zostało wystawione w związku z wypadkiem w pracy? Aby pracodawca mógł rozpocząć procedury związane z wypadkiem w pracy to wystarczy mu zwolnienie pracownika czy musi pracownik złożyć zgłoszenie wypadku w pracy?
NIE ma info na zwolnieniu - pracownik SAM zgłasaz pracodawcy
Pracownik zgłasza lekarzowi, że miał miejsce wypadek w pracy i w zakładzie również powinien zaraz poinformować.
BHP-owiec w zakładzie oceni, czy zdarzenie kwalifikuje się do wypadku w pracy. Sporządza notatkę, zeznania poszkodowanego i świadków. Po decyzji BHP-owca można zacząć wypłacać 100 % zasiłku. Cała dokumentacja czeka na moment zakończenia leczenia, ponieważ potrzebne są dokumenty od lekarza potwierdzające historię leczenia i moment zakończenia leczenia. Po zakończonym leczeniu i otrzymaniu od BHP-owca wszystkich dokumentów sprawa jest kierowana do ZUS o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Później pracownik otrzyma wezwanie na komisję.
Pracownik zgłasza lekarzowi, że miał miejsce wypadek w pracy - A PO CO TAKA informacja lekarzowi?
Jest specjalny druk zgłoszenia wypadku przy pracy, jeśli pracownik chce mieć pewność, ze pracodawca rozpocznie procedurę powypadkową musi wypełnić druczek.
Dziękuję za podpowiedź bo nie dostaliśmy od pracownika żadnego zgłoszenia i myślałam że to jest obowiązek pracodawcy rozpocząć tą procedurę a jednak najpierw krok powinien wykonać pracownik :)
A pracownik WIE jakie są procedury? jeżeli Wy wiecie to -działać
Pracownik czasami nie wie co robić, jest po wypadku ! Ma inne problemy na głowie niż druki jakieś wypełniać. Trzeba mu pomóc.
Czasami wystarczy tylko telefon lub sms czy mail, aby powołać zespół powypadkowy. Pracodawca może nie wiedzieć, że miał miejsce wypadek w pracy.
Kom 8- w tym przypadku pracodawca WIE ale czekają na pracownika żeby zgłosił..............
Pracownik dosłownie jedynie przeciął opuszek palca (nawet nie był zszywany), pracodawca rozmawiał z pracownikiem.. ja poinformowałam jako kadrowa a jaką podejmą decyzję to ja już nie mam wpływu więc proszę nie insynuować że ukrywam przed całym światem jak powinni postąpić
Z resztą jeżeli podejmą decyzję że to nie będzie wypadek w pracy to pracodawca jest też stratny bo to on musi wtedy wypłacić pieniądze a nie ZUS i tego też ma świadomość
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.