KUP poniżej 26 r.ż.

Przy rozliczeniu rocznym PIT-37 jakie koszty w zeznaniu powinien wykazać podatnik? Za 7 miesięcy bo takie wystąpiły na PIT 11 czy za cały rok ?
Podatnik przepisuje to co ma na PIT 11
Kom. 1
Nie zawsze. Zasada jest taka, że płatnik wykazuje w PIT-11 koszty faktycznie zastosowane, a podatnik w zwznaniu rocznym wykazuje koszty jakie mu przysługują.

Z jakiego powodu zostały wykazane tylko koszty za 7 miesięcy?
W pit-11 wykazano za 7 , gdyż zapewne pracownik złożył oświadczenie o zwolnieniu z opodatkowania i kup nie miało zastosowania
wg mnie w pit-37 można wykazać za 12 miesięcy
Pracownik był zwolniony na podstawie art.21 ust. 1 pkt 148
Nie bylo podatku więc brak KUP i ulgi podatkowej
Kom.3 - poprawka, jednak wykazuje się za 7 miesięcy
jak stanowi art. 22 ust. 3b ustawy o PIT, w przypadku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148, koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, stosuje się w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu.
Według art. 22 ust. 3b ustawy o PIT, w przypadku zastosowania zwolnienia w zw. z ulgą dla osób do 26 roku życia, koszty nie mogą przekroczyć przychodów, które podlegają opodatkowaniu.
Też jestem tego zdania, choć spotykam osoby co twierdzą,że mozna odliczyć koszty za 12 m-cy
Wykazuje całe przysługiujące koszty czyli za 12 miesięcy, do wysokości przychodu opodatkowanego.
Tak więc jeżeli np. koszty przysługują w kwocie 1751,25 zł i przychód opodatkowany to minimum 1751,25 zł, to tyle można wykazać.
Kom. 7 no pewnie, że można. KIS tak twierdzi, w instrukcji do PIT jest tak napisane i w końcu z w/w przepisu też nie wynika, że jest inaczej:
"w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu."
Ale to się robi wolna amerykanka, co ciekawe jak sie nalicza wynagrodzenie zwolnione z podatku, to nie stosuje się k.u.p, tutaj nagle w pit-37 ma się stosować
Przymusu nie ma. No, ale jest to korzystne dla podatnika, to czemu z tego nie skorzystać?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.