Umowa użyczenia naczepy w zamian za usługę transportowa

Dzień dobry,
mam uprzejme zapytanie,
posiadam naczepy ciężarowe (kupione na firmę) i dogadałem się z kolegą, który ma samochody ciężarowe i transport,
że w zamian za użyczanie naczep on będzie wykonywał dla mnie usługę transportową (przywoził mi z Niemiec towar handlowy). Czy taka umowa jest ok i nie rodzi obowiązku w VAT?
Rodzi :-)
No właśnie czytam o tym, czyli jak powinnam to rozliczać?
wszystkie moje naczepy oddałam koledze, który ma firmę transportową i on jeździ tymi zestawami (jego ciągniki moje naczepy) robiąc swoje usługi transportowe a co czas jakiś zwozi nieodpłatnie dla mnie towary handlowe.
A nie lepiej naczepę dac koledze w odplatny w najem a kolega obciązy ciebie w tej samej kwocie za usl.transportową
Niby tak, ale taka operacja powoduje 10 segregatorów dokumentów, do każdego transportu (a transport jest międzynarodowy) generowanie faktur w obie strony...dodatkowe 2 osoby do pracy...pytanie czy jest taka potrzeba...
Dodam, ze towar handlowy kupuję przelewem w Niemczech i otrzymuję pocztą faktury, a usługa przywiezienia jest tylko w ramach współpracy...
Dodam, że mówimy nie o jednej naczepie tylko 30....
Jeszcze dodam, że wszystkie usługi transportowe (nie na moją rzecz) które wykonuje dzięki moim naczepom kolega są fakturowane przez niego na rzecz zleceniodawców transportowych.
Spiszcie umowe najmu

najem czy użyczenie - i tak będzie opodatkowane VATem
przy uzyczeniu będzienie odplatne świadczenie do opodatkowania
Czyli jak zrobimy użyczenie to i tak muszę mu wystawiać faktury a on mi?
Jak to rozliczać?
Co z problem z tymi dokumentami jedna faktura za wynajem naczep w miesiącu ( do wszystkich 30 ) . I jedna dwie faktury kosztowe od kolegi za wykonany transport dla ciebie( przywóz towarów ) . Przynajmniej czysto , ty nadal możesz amortyzować naczepy .
Przy umowie użyczenia co miesiąc i tak musisz wykazać VAT od niepłatnego użyczenia i to od cen rynkowych , a przy otrzymaniu nieodpłatnego transportu wykazać u siebie przychód z nieodpłatnych świadczeń także wg cen rynkowych . Według mnie jeszcze więcej roboty i w dodatku zagmatwanie podatkowe
Zgadzam się z kom.9

najprostsze do udokumentowania

- wynajmujesz przyczepy koledze - jedna fra na miesiąc za wszystkie przyczepy

- jak kolega przewozi coś dla Ciebie to wystawia fakturę za usługę

to, że się dogadaliście zadziała na poziomie płatności - może kompensować należności z faktur

a uzyczanie i nieodpłatne świadczenie usługi to masa roboty a od strony podatkowej to samo

i dlaczego piszesz " taka operacja powoduje 10 segregatorów dokumentów, do każdego transportu (a transport jest międzynarodowy) generowanie faktur w obie strony" - nie rozumiem dlaczego tak?
wynajmujesz przyczepę a użytkownik robi z przyczepą co chce, dlaczego miałabyś każdy przejazd fakturować?
W zasadzie racja....
tylko te usługi transportowe są unijne, czyli każda faktura z potwierdzonym CMR i datą wykonania usługi,
a to już trochę będzie, bo co tydzień dla mnie 10 transportów i każdy potwierdzony na CMR...trochę roboty, ale byłoby do zrobienia...
skoro i tak muszę ten VAT naliczyć ;)
Dzięki :)
To tym bardziej i tak musisz mieć CMR do WNT bo w jaki inny sposób udowodnisz ze otrzymałeś towar , na pewno firm od której kupujesz towar tez takie potwierdzenie potrzebuje przy bezpłatnym transporcie i tak tych dokumentów nie ominiesz
Co się tyczy naliczenia vat z tytułu nieodpłatnego przekazania naczep:

Podstawą opodatkowania VAT w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług jest koszt świadczenia usług poniesiony przez podatnika (art. 29a ust. 5 ustawy o VAT). Nie uwzględnia się zatem w podstawie opodatkowania VAT przychodu z potencjalnego najmu. Należałoby uwzględnić ponoszone wydatki.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.