Faktura do Niemiec sprzedaż

Witam, szef planuje wykonać roboty budowlane w Niemczech i chce kupić tu materiały i je zabrać do Niemiec..Jest VAT ale nie unijny, Trzeba zgłosić wcześniej do VAT UE?
Moje pytanie:
1, jak rozliczyć towary które zabierze ze sobą czy w fakturze sprzedażowej którą wystawimy,
2. jak wystawić fakturę dla niemieckiej firmy czy towary i usługi będą VAT "0"
3, czy VAT mogę normalnie odliczyć od tych towarów w Polsce
4. Czy jakiś dopisek na fakturze powinien być
5. w jakiej kolumnie deklaracji VAT-7 powinna być wykazana ta fakturka
6. kiedy wpisać w książkę KPiR w przychód w dacie protokołu czy wystawienia faktur
może jeszcze coś powinnam zrobić, dla mnie to pierwsza taka faktura, proszę o pomoc
Trzeba zarej.się do vat-ue w PL i w DE
wywóz materiałów do własnych robót masz wdt (z NIP PL) w Pl oraz wnt (z NIP DE) w DE-- przemieszczenie własnych materiałów towarów czyli art.13.3 ustawy vat
odliczasz vat w PL od zakupu-art.86.8

no i nie wiem czy w takim przypadku nie trzeba też się zarej.do vat czynnego w DE (jak będzie na vat-ue w DE) ale tego to nie wiem
A jak wystawić tą fakturę?
To zależy czy będziesz na vat w DE czy nie musisz
ale to od niemieckich przepisów zależy
roboty budowlane podlegaja pod vat w miejscu położenia nieruchomości wg art.28e ustawy vat więc w PL nie podlegaja pod vat (NP)
A materiały z VAT 23 czy "0", rozpatrzmy to w obu przypadkach jak by to było, kłopotliwe to rejestrowanie
VAT w DE
Ale co materialy z 23 czy z 0 ?
Jeżeli nie zarejestruje się w DE na VAT, to faktura na usługę będzie -VAT np i towary - VAT np?
No ale chcesz uzyć tych materiałów do usługi i sprzedać potem tylko samą usługę (z materiałem) czy masz zamiar najpierw sprzedać towary z PL do De jako wdt i potem na tych sprzedanych materiałach/towarach wykonać tylko usługę
Z tego co przeczytałam w interpretacjach US nie mogę wystawić faktury na usługę kompleksową i cały VAT "np"
Więc muszę chyba wystawić dwie faktury, osobno na materiały WDT z VAT "0" i drugą na usługę VAT "np".
I wydaje mi się, że jeżeli to dla firmy wystawiam fakturę to oni zapłacą VAT i ja już tyle mam do zrobienia, ale jeżeli okaże się że nie mają VAT UE to muszę ja zarejestrować się w US Niemiec i tam zapłacić VAT 19% WNT czy tylko od materiałów. A może w obu przypadkach mam w Niemczech zapłacić WNT VAT 19% i znowu czy tylko od materiałów które zużyje do budowy, czy od usługi nie płacę.
A jeśli odbiorca nie ma działalności to co mam zrobić. Też wystawiam za usługę- np VAT i na materiał VAT-0 i tam płacę
VAT od materiałów tylko. zakręciłam się z tymi przepisami.
Możesz oczywiście wystawić fakturę tylko na usługę (gdzie będzie zawarty zuzyty materiał) ale
1/ wywóz materiału z PL do DE jak juz pisałam masz wg.art.13.3 wdt ale na swoją rzecz czyli rej.do vat-ue w Pl i w DE i rozliczasz wdt w Pl (ze swoim nip PL) a wnt w DE (ze swoim nip DE)
2/ jak usługa dla podatnika/firmy to pewnie nie musisz się tam rej.do vat czynnego (nie pisze o vat-ue) bo nabywca rozliczy zakup usł.na zasadzie importu usług czyli faktura NP na całość
3/ jak usługa dla niepodatnika/osoby prywatnej to pewnie trzeba i tak się zarej.do vat czynnego w DE i wtedy masz vat 19% niemiecki

co innego jest sprzedaż towaru który jest w momencie sprzedazy w PL dla podatnika na vat-ue z DE- wtedy możesz rozważyć wdt dla tego nabywcy wg zasad ogólnych (czyli art.13.1 i art.42 ustawy vat)
Art.13.3 wdt "ale na swoją rzecz " jak mam to rozumieć, on kupi materiał w Polsce odliczy VAT i przemieścił go na terytorium Niemiec, gdzie zużyje go do wykonania usługi, czy to jest "na swoją rzecz" dobrze zrozumiałam?
No tak, o to chodzi w art.13.3
Czy na jednej fakturze ująć 1.wywóz materiałów i a na drugiej fakturze ująć - 1. usługa budowlana i w uwagach odwrotne obciążenie i będzie dobrze, czy może na jednej frakturze.
Jakieś dokumenty potwierdzajcie przewiezienie tych materiałów do Niemiec to trzeba mieć. Przewóz będzie własnym transportem.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.