CZy ktoś prowadzi firmę zajmującą się handlem samochodami ?

Kupuję auto, sprzedaję. Planuję dwa w m-cu. Może się zdarzyć naprawa zakupionego .Oczywiscie zakładam działalność gospodarczą. Czy mogę rozliczać na ryczałcie ? I czy to się opłaca. Czy może korzystniej KPiR. I czy można korzystać z preferencyjnego ZUS-u ?
Może byc ryczałt - stawka 3%, ale przy ryczałcie żadnych kosztów nie odliczysz
to twoja pierwsza w życiu DG? / jezeli pierwsza - możesz skorzystac z ulgi na start
Dodam jeszcze - ta działalnośc zobowiązuje cie do wejścia od razu w VAT
Repetku, działalność pierwsza, ale czy dobrze myslę, kupuję auto za 15000, sprzedaję za 20000 na rachunek i od tego płacę 3 % czyli 600 zł.
I czy wtedy należy wystawić Vat marżę ?
Kom.3
tak
na ryczałcie zapłacisz podatek od ceny sprzedaży 20 tys. x 3% = 600zł

kom.4
jezeli kupisz samoch. na umowe K-S, lub tez na Fv-marża = ty tez wystawisz fv-marża
pamietaj
że jak kupisz samoch. od osoby fizycznej bez DG na umowe K-S i wartość samochodu bedzie powyżej 1000zl = zapłacisz też 2% podatku PCC od ceny zakupu
Ale wczystuje się w ten przepis o zwolnieniach i nie rozumiem dlaczego nie mogę z niego skorzystać? Chyba ze go nie rozumiem.
"Od 1 września 2019 r. do grupy podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, czyli podatników:

1) dokonujących dostaw:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT,

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0), wyrobów tytoniowych, samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e), zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b) ustawy o VAT,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu,
Chodzi o ten fragment: "towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym".
Co do podatku dochodowego, to przychodem będzie kwota pomniejszona o vat (w tym vat od marży).
Tak wiec jeżeli kupisz auto za 15 tys. i sprzedaż za 20tys., to wyliczenia będą wyglądały tak:
20.000 - 15.000 = 5000
5000 x 23/123 = 934,96 vat

20000 - 934,96 = 19065,04 - i od tej kwoty dopiero liczysz podatek. Oczywiście uwzględniając jeszcze składki ZUS i przy założeniu, że od zakupu nie przysługiwało odliczenia vat.
Wygląda na to że jedna będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT - art.113. / do limitu

od 01.09.19 samochody używane zostały wyłączone z tego przepisu (nareszcie) / zostały tylko nowe środki transportu
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem
samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e)
...że jednak ..
Cytat:
"Niestety, organy podatkowe w ogóle nie biorą pod uwagę brzmienia art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, wychodząc z założenia, że art. 1 ust. 1 tej ustawy wskazuje, że generalnie samochody osobowe opodatkowane są akcyzą a to przesądza o zastosowaniu wyłączenia na mocy art. 113 ust. 13 ustawy o VAT."
No a cały przepis brzmi:
"towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0), wyrobów tytoniowych, samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e), zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,"
Jak widać są tutaj wyłączone samochody osobowe, ale będące środkami trwałymi.
Racja - wszystko jasne
Teraz i do mnie przemówiło.
Dzięki wielkie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.