Darowizna auta na synową.

Cześć, prowadzę jednoosobową DG , wycofuję auto z firmy i chciałem przekazać jako darowiznę synowej , czy od tej darowizny muszę opłacić PCC i ile % ?
Nie, darowizny nie podlegają pod PCC.
A czy darowizna auta na synową podlega pod podatek
od spadków i darowizn ?
Wg mnie taka darowizna rodzi podatek ,który zapłaci synowa.Należy złożyć deklarację SD-3.Darowanie samochodu synowi,nie rodzi podatku,ale należy złożyć deklaracje zerową.Lepiej byłoby samochód sprzedać Synowej.
Zalezy jaka wartosc samochodu jezeli chodzi o podatek od darowizny jak to dla synowej
Podatku od darowizny nie płacą członkowie najbliższej rodziny.....
Za osobę z najbliższej rodziny (czyli z tzw. I grupy podatkowej) uznawany jest:
- współmałżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki),
- wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie);
- rodzeństwo;
- pasierbowie;
- ojczym, macocha
- zięć, synowa
- teściowie.
Fakt przyjęcia darowizny należy zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia przekazania pojazdu (służy do tego formularz SD-Z2).
Samochodu, który jest warty poniżej 9 637 zł (kwota wolna od podatku) w ogóle nie musimy zgłaszać, o ile w ciągu pięciu ostatnich lat suma darowizn od danego obdarowującego nie przekroczy kwoty 9 637 zł.
Znalazłem taką interpretację "W przypadku darowizny, powyższy podatek zawsze muszą zapłacić obdarowani teściowie, zięć i synowa, którzy – według przepisów podatkowych – nie należą do najbliższej rodziny, więc nie ma możliwości zwolnienia ich całkowicie z płacenia podatku"
Z ustawy:
"Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: (...)"
Jest to tzw. zerowa grupa podatkowa i jak widać synowej tu nie ma.

Synowa jest w I grupie podatkowej, ale to nie zwalnia z zapłaty podatku. Kom. 5 jest błędny.
Jakiej wartości jest to auto?
Dlaczego chcesz przekazać auto synowej, a nie synowi?
Syn przekazywał nam auto które było w jego dział.gosp. ; wpierw wycofał z dz.gosp. i po 6 m-cach przekazał nam w darowiźnie. ale, że mają wspólność małżeńską - to od połowy wartości samochodu (czyli będącej własnością synowej) zapłaciliśmy podatek. Od syna SD72 a od synowej SD 3. A my mogliśmy sprzedać .
Auto wartości 30 tys złotych,
czyli najlepiej synowi i SDZ2 w ciągu 6 m-cy do US?
Ze względów podatkowych lepiej synowi, bo on podatku nie zapłaci jeżeli złoży SD-Z2.
A jak by syn chciał później sprzedać auto to powstaną u niego jakieś zobowiązania wobec US ?
Wg mnie synowi i SD -72
Jeżeli sprzeda po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca otrzymania darowizny, to nie.
Synowa jest w gr I ale nie ma jej w gr. "zerowej" czyli jak powyzej 9637 zł to ona zaplaci podatek od darowizny
Lepiej synowi bo on jest w grupie zerowej i wtedy bez podatku jak złoży SD-Z2
Synowa jest w gr I ale nie ma jej w gr. "zerowej" czyli jak powyzej 9637 zł to ona zaplaci podatek od darowizny
Lepiej synowi bo on jest w grupie zerowej i wtedy bez podatku jak złoży SD-Z2
Synowa jest w gr I ale nie ma jej w gr. "zerowej" czyli jak powyzej 9637 zł to ona zaplaci podatek od darowizny
Lepiej synowi bo on jest w grupie zerowej i wtedy bez podatku jak złoży SD-Z2
Dziękuję wszystkim, dziękuję Gosia.)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.