Korekta dekl. zus dra przedsiębiorcy

Właściciel jdg chorował od 29.11.2019r do 28.12.2019r. zasiłek chorobowy z ub. społecznego, otrzymał przelewem z zusu w dniu dzisiejszym.
jak obliczyć wysokość nadpłaty składek zus za ten okres , jeżeli przedsiębiorca opłaca składki od indywidualnej podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne, w kwocie 6 000,00 złotych co miesiąc ?
Nie obliczysz bo nie wolno Ci tej podstawy skorygować.

Popełniono błąd wykazując podstawę inna niż urzędowa w miesiącach w którym wystąpiło chorobowe
Nie rozumiem... sam chciał przedsiębiorca podwyższyć z minimalnej na 6000 zł, aby w przyszłości mieć wyższe świadczenia.. to dlaczego teraz nie można skorygować deklracji i wykazać nadpłaty proporcjonalnie do ilości dni zasiłkowych
Listopad i grudzień nie był brany do podstawy wymiaru chorobowego, trzeba było zadeklarować w tych miesiącach podstawę urzędową, żeby móc pomniejszyć składki za czas choroby
bo tylko urzędową podstawę składek można korygować za czas choroby

ustawa o sus
art.18
9. Za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

10. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.
A co jak zrobię dziś korektę i wpiszę podstawową podstawę ?
To nie przejdzie
To jak tą sytuację rozwiązać co Pan radzi? bo przedsiebiorca na tym traci a nie miał takiej wiedzy że nie można podstawy korygować w razie choroby?
Nic z tym nie zrobisz
Przepadło
@6

Nieznajomośc prawa nie usprawiedliwia.
Zapłącił za poznanie prawa wysokimi skłądkami. Będzie miał większą emeryturę
...Będzie miał większą emeryturę

o 3 zł.
A w ogóle trzeba w tym przypadku składać deklarację korygującą , z zał. ZUS RSA? mimo nie wystąpienia nadpłaty składek?
Jak składa tylko deklarację za siebie,nie ma innych ubezpieczonych , to do DRA nie dołącza się RSA
Ma 1 pracownika
KOrygujesz wykazując go w RSA
To wykazujesz na RSA, otrzymał zasiłek musi być wykazany
A co jeśli właściciel nie zgadza się z zusem i chce się odwołać do sądu o przyznanie mu prawa do tej korekty? wówczas musiała bym zrobić te korekty wysłać je do zusu i czekać na odpowiedź (negatywną pewnie ) i odwołać się od ich decyzji tak?
Tak.

Ale szkoda na to czasu bo i tak nic się nie ugra
Możesz pomniejszyć,ale od podstawy urzędowej, natomiast powyżej tej kwoty należne są składki

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 11 lipca 2019 r. (sygn. akt III UZP 1/19)

Proporcjonalnemu zmniejszeniu ulega kwota najniższej podstawy wymiaru składek bez względu na jej wysokość zadeklarowaną przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność. Uchwalę takiej treści podjęło siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowiadając na pytanie prawne postawione przez Sąd Najwyższy.
Dotyczyło ono tego, czy: "Czy zgodnie z art. 18 ust. 9 oraz ust. 10 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ubezpieczony ma prawo do proporcjonalnego zwrotu uiszczonych na rzecz organu rentowego składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku powstania niezdolności do pracy w miesiącu, za który została zapłacona składka w pełnej miesięcznej wysokości, wyłącznie w przypadku zadeklarowania najniższej podstawy wymiaru składek, czy też takie prawo przysługuje ubezpieczonemu również w przypadku zadeklarowania podstawy wymiaru składek wyższej niż minimalna?"
W uzupełnieiu kom. 3 bo wlasciwym przepisem jest tutaj:

8a. W przypadku gdy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, zadeklarowanie przez ubezpieczonego kwoty wyższej niż obowiązująca go najniższa podstawa wymiaru składek oznacza rezygnację z ustalenia podstawy wymiaru składek w kwocie najniższej i nie podlega korekcie przez ubezpieczonego za miesiąc, w którym zadeklarował wyższą kwotę podstawy wymiaru składek.
Zagadnienie prawne trafiło do SN z jednego z sądów apelacyjnych. Tam była rozpatrywana apelacja złożona przez ZUS, który nie zgodził się z wyrokiem sądu niższej instancji. Spór dotyczył wysokości podstawy składek na ubezpieczenie społeczne osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która zadeklarowała wysokość podstawy w kwocie wyższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
ZUS bardzo chętnie przyjmował składki od wyższej podstawy. Problemy zaczęły się, kiedy ubezpieczony zachorował. Zakład co prawda wypłacił mu zasiłek chorobowy od wyższej podstawy, ale nie zgodził się na proporcjonalne zmniejszenie wysokości podstawy, od której były płacone składki na ubezpieczenie społeczne. Uznał bowiem, że możliwość proporcjonalnego pomniejszania dotyczy jedynie najniższej podstawy wymiaru. A to oznacza, że wyłącznie osoby płacące zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne mają prawo do proporcjonalnego pomniejszania składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast takiego prawa nie mają osoby, które zadeklarowały podstawę wymiary wyższą od minimalnej.
Inaczej do tej kwestii podszedł sąd, do którego trafiła skarga przedsiębiorcy. W ocenie sędziów osoba deklarująca wyższą podstawę wymiaru składek także ma prawo korzystać z proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek liczonych od wyższej podstawy. Ze względu na fakt, że orzecznictwo w podobnych sprawach było różne, więc konieczne było wyjaśnienie sprawy przez powiększony skład SN.

W ocenie siedmiu sędziów SN bez względu na to, jaka będzie zadeklarowana podstawa wymiaru składek, to zmniejszenie będzie dotyczyć wyłącznie najniższej podstawy wymiaru składek.

- To nowe odczytanie tego przepisu, w którym nie ma mowy o zadeklarowanej podstawie wymiaru składek – podkreślił Józef Iwulski, prezes SN przewodniczący składu. – Mowa jest w nim tylko o proporcjonalnym zmniejszeniu najniższej podstawy wymiaru – dodaje.
A co to w praktyce oznacza? Otóż jeśli przedsiębiorca opłaca składki od 7 tys. zł, to w przypadku choroby będzie mógł się domagać od ZUS proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek, ale wyłącznie od podstawy nie niższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 2859 zł ). Natomiast powyżej tej kwoty nie będzie można ubiegać się o zmniejszenie. A to oznacza, że będzie musiał zapłacić pełne składki od tej różnicy.
Zawierajać to co było wyżej napisane w jednym zdaniu:

Do 31.12.2018 jak nie było art. 18.8a - można było korygować i ZUS nie mógł tego podważyć pomimo, że to robił i trzeba było odwoływać się do sądu

Od 01.01.2029 pojaiwł się art. 18.8a który zamknał dyskusje
To po jakie licho ta uchwała
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.