Ustalenie podstawy zasiłku macierzyńskiego

1. Pracownica jest na macierzyńskim od tamtego roku. w 2019 r. uposażenie jej w tamtym roku wynosiła 2028 zł + 12% dod. stażowy. W tym roku od stycznia dostała angaż zasadn. 2.600+ staż 12%. Jak obliczyć jej podstawę zasiłku macierzyńskiego? Staż wypłacamy w 100%. Podstawa ma wynosić ogółem 2.600 zł, czy 2.600 + staż 12% (łącznie 2.912 zł brutto)??
2. Zwolnienie w grudniu do 20.12, policzony zasiłek chorobowy w 80%, w styczniu wpływa od 20.12 szpital, jest na zasiłku, czyli za ten jeden dzień, który się pokrywa liczę 70%?
Jest na macierzyńskim od tamtego roku, więc podstawę masz ustaloną - porównujesz tylko z min. obowiązującą teraz tj 2600-13,71%

2. szpital + zasiłek = 70%
A zwolnienie w grudniu 80%?
Nie była to ciąża skoro jest na macierzyńskim?
2. ja traktuję to jako oddzielny przypadek -= NIE ciąża :) ale...
Dwa oddzielne przypadki to są:)
Tutaj skoro dodatek stażowy jest wypłacany w 100% to podstawa zasiłku + dod. stażowy nie mogą być łącznie mniejsze niż 2600-13,71%
Ok. dziękuję bardzo za odpowiedź:)
łącznie?
ja uważam, że podstawa chorobowa nie mniejsza niż 2600-13,71%
a poza tym stażowy jest wypłacany oddzielnie co miesiąc - jako wynagrodzenie poza zasiłkiem
Reginko - jeżeli pracownik zachowuje prawo do danego składnika w okresie pobierania zasiłku to jest on uwzględniany przy ustalania minimum zasiłku
Hm...z czego to wynika wprost ?
Jeżeli w skład wynagrodzenia pracownika wchodzą składniki nieuwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych (tu: dodatek stażowy), to kwota stanowiąca podstawę wymiaru może być niższa od odpowiedniej do stażu pracy kwoty najniższej podstawy wymiaru, o ile wraz z kwotą tego składnika (premii) wynosi ona co najmniej tyle, ile najniższa podstawa wymiaru (por. ust. 191 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). W związku z tym należy ustalić - dla porównania - "hipotetyczną" podstawę wymiaru świadczenia z uwzględnieniem dodatku. Jeżeli tak ustalona kwota będzie co najmniej równa najniższej podstawie wymiaru, to wysokość świadczeń chorobowych zostanie obliczona od kwoty stanowiącej faktyczną podstawę wymiaru.
Ok dziękuję buźka
:-)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.