Spółka z oo - komplemenatriusz sp. kom- rozliczenia zysku

W ciągu roku 2019 sp. z o.o. komplentariusz spółki komand w ewidencji pozabilansowej dolicza do przychodów, udział w zysku spo. kom i opodatkowuje, wpłaca zaliczki.

W kolejnym roku 2020, sp. kom zatwierdza sprawozdanie z roku poprzedniego 2019 i na sp. kom przypada jej udział w zysku. Ten zysk jest przychodem finansowym niestanowiącym PP.

1/ jest tym przychodem finansowym w roku 2020, tak?
2/ jak to rozliczyć, jeśli w trakcie 2019 wpłacono zaliczki na CIT od zysku w sp. kom wyższe niż to wynika z ostatecznego wyliczenia. Rozumiem, że sp. z o.o rozliczy to w swoim CIT, ale musi czekać, aż sp. kom zamknie swoje księgi i poda jej ostateczne dane ,tak?
" i na sp. kom przypada jej udział w zysku." - na spółkę z o.o. raczej miałaś napisać

Tak, jest przychodem finansowym niepodatkowym w roku 2020.
W CIT-8 za 2019 spółka z o.o. daje do przychodów i kosztów podatkowych kwoty z udziału w wynikach SPK od stycznia do grudnia. Połączy to z wynikami ze swojej działalności i policzy podatek CIT.
Jeśli w trakcie roku 2019 wpłaciła większe zaliczki, to nadpłatę pdop US jej zwróci na konto. Albo spółka może wnioskować o zaliczenie jej na inny podatek, np. VAT czy PIT-4.
Oczywiście masz rację :-) chodziło o sp. z o.o.

Pytanie, za grudzień sp. kom. poda przychody i koszty, sp. z o.o. z tych danych wyliczy zaliczkę. SP. z o.o. zamknie księgi, złoży CIT, a potem się okaże, że jednak sp. kom. w swoim rozliczeniu wykazała inne przychody i koszty niż podała sp. z o.o. pierwotnie. Wówczas sp. z o.o. musi złożyć korektę CIT, a ksiąg korygować nie musi, tylko bieżąco ową korektę CIT wykaże?
A dlaczego potem miałoby się okazać, że SPK miała inne wyniki niż podała spółce z o.o. ?
Gdyby tak się stało, to spółka z o.o. musiałaby skorygować CIT-8 w przypadku zwiększenia dochodu /i podatku/, a gdyby to kup się zwiększyły to nie ma obowiązku korygowania CIT.
Księgowanie ewentualnej korekty pdop tak jak napisałaś byłoby na bieżąco.
SPK może zamknąć księgi później, biegły..... a sp zoo już będzie rozliczona wcześniej- hipotetycznie pytam.

Dziękuję :-)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.