Mały zus czy koniecznie od stycznia

Spelniam warunki do malego zus/przychód/50.000. Czy mogę teraz do 08-01-2020 nie rejestrować sie na mały zus a póżniej od 02/2019 przerejestrować się na mały zus plus?
Nie. Musisz teraz do małego
DARKU, a z czego to wynika.
No właśnie z czego to wynika?
Mi się wydawało, że nie ma przymusu korzystania z małego ZUS od stycznia i można dopiero od lutego przejść na mały ZUS plus. Są jakieś wyjaśnienia w tej sprawie ze strony ZUS?
Art. 18c.10 ustawy systemowej
Art. 18c. 10. Ubezpieczony, o którym mowa w ust. 1, może zrezygnować z uprawnienia do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z niniejszym artykułem. Rezygnacja oznacza, że za miesiąc, w którym zrezygnował z uprawnienia, oraz pozostałe miesiące kalendarzowe do końca danego roku kalendarzowego ustala podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na zasadach określonych w art. 18 ust. 8.

Nie bardzo rozumiem jak ma się ten przepis do pytania, czy od stycznia trzeba się rej. do małego ZUS, czy można dopiero od lutego do małego ZUS plus?
Ano tak, je jak od stycznia będzie kod inny niż 0590 to w myśl przytoczonego art. do końca roku nie można powrócić na kod 0590 - czyli od 01.02.2020 na zus plus również
A jak od stycznia się nie kwalifikuje ? bo przychód 70tys ?, to od 02/2020 nie może ?
Wg mnie art.18c mówi o warunkach małego zus ogólnie, gdzie pisze o warunkach korzystania z tych ulg . Zmiana przepisow od 01-02-2020 wprowadza zmianę zapisów w art.18c/ust.10 zostaje bez zmian/. Reasumując to jest ta sama ustawa tylko zmienione limity.
Ale mały ZUS plus nie wszedł jeszcze w życie więc nie możesz go już teraz rozpatrywać.
Rozpatrujesz art. 18c w brzmieniu jaki obowiązuje na dzien dzisiejszy. Więc jeżeli od 01.01.2020 będziesz na kodzie 0510 to do końca roku nie możesz powrócić już do kodu 0590. Tak stanowi 18c.10 w obecnym kształcie i jak sam zauważasz w niezmienionym będzie od 01.02.2020. Zus plus od 01.02.2020 nie zmienia zasad właśnie funkcjonowania - zmienia tylko kryteria kwotowe
Kom.7-to w 01/2020 płaci duży zus a od 01-02-2020 na mały zus plus.My piszemy o innej sytuacji.W 01/2020 spełnia warunki do małego zus a nie korzysta. To wtedy nie może od 02/2020 przejeść na mały zus plus. To jest jedna ustawa tylko od 02/2020 zmieniają się limity. Darek ma rację.
@7

Jak się nie kwalifikuje teraz to małego to od lutego ma prawo do skorzystania.

Nie może powórcić do małego od 01.02.2020 jeżeli od stycznia się już kwalifikuje na mały ZUS
Kom.11
ufff
dzięki :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.