Pierwsza renta z tyt niezdolności do rpacy

Witam , mam zamiar składać wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy , będzie to moja pierwsza renta,wcześniej nie stawałem i nie wnioskowałem o taką rente. Ale czy są jakieś przeciwwskazania bym dostał taką rente jeśli w danym momencie składania wniosku jestem ciąglę i będe osobą pracująca ? Nie przebywam na zwolnieniu itd. Czy są to jakieś przeciwwskazania które dyskwalifikują mnie bym dostał rente ?
Pewnie takie, że jak rozumiem jesteś osobą zdolną do pracy.

Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Art. 12. 1. Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
No i własnie nei wiem jak to rozumieć , czy mogę dostać rentę z tyt niezdolności do pracy jeśli obecnie rpacuje czy nie mogę ?:) Jestem nie kumaty w tych tematach , bardzo prosze o odpowiedź :)
A jesteś zdolny do pracy czy nie? Co na to lekarz (-e)?
Jeżeli cały czas pracujesz, to chyba jesteś zdolny do pracy?
W praktyce to wygląda, tak że:
1. Najpierw musisz zachorować.
2. Jeżeli jesteś chory, to idziesz do lekarza, który Cię leczy i wystawia zwolnienia lek. i oczywiście w tym czasie nie pracujesz :-).
3. Jeżeli leczenie nie przyniesie efektów, to po 182 dniach jeżeli są rokowania odzyskania zdolności do pracy, można otrzymać świadczenie reh. Jeżeli nie ma takich rokowań to rentę. Przy czym o jednym i drugim decyduje ZUS.
Jetsem osobą przewlekle chorą od kilku lat , pracuję jako pracownik ochrony , a wyuczony zawód to mechanik pojazdów,nie mogę pracowac w wyuczonym zawodzie ponieważ choroba mi na to nie pozwala. Czyli pracuję i renta mi sie nei nalezy tak ?
ZUS zapewne uzna, że jesteś osobą zdolną do pracy jeżeli cały czas pracujesz. To bez znaczenia, że w niewyuczonym zawodzie. Z resztą teraz pewnie większość osób pracuje w innym zawodzie niż to wynika z ukończonej szkoły, tak więc to raczej żaden argument.
No, a rentę bardzo trudno uzyskać, nawet w przypadku, gdy faktycznie nie wykonuje się żadnej pracy z powodu niezdolności do pracy.
Zdaje sobie z tego powodu że trudno uzuskać rentę ale pytam czy jest jakaś przeszkoda z prawnego punktu widzenia by ją uzyskac jeśli faktycznie pracuję :)
Ktoś z Państwa jeszcze się wypowie ?
Z prawnego punktu widzenia to raczej prawnik pewnie by ci odpowiedział, bo to nie jest prosta sprawa, wg mnie.
Moim zdaniem możesz złożyć w ZUS stosowne dokumenty, ale trzeba się liczyć z ewentualną odmową.
Tylko cxzy odmowa oze byc własnei z tego powodu ?
Nie wiem
Takich szczegółów nie będzie podanych na orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS. Po prostu będzie napisane, że orzeczenie wydano po przeprowadzeniu bezpośredniego badania i analizie przedstawionej dokumentacji.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.