Urlopy i plan urlopów

Mój pracodawca na początku roku prosił mnie o rozplanowanie urlopów, mówiąc, iż musi rozplanować urlopy-wpisać w plan urlopowy. Dostałam raz nawet maila od członka zarządu, iż stawiam ich w niekomfortowej sytuacji nie wypisując urlopu zgodnie z planem, gdyż ich obowiązkiem jest przestrzeganie prawa pracy. Następnie dostałam informację, iż w dzień, który mam zaplanowany w planie urlopowym jest zaplanowane spotkanie, na którym mam być, gdy zapytałam dlaczego planuje się spotkanie z moim udziałem w dniu zaplanowanym przeze mnie jako urlop- dzień przed wigilią bożego narodzenia, otrzymałam odpowiedź, iż nie ma u nas planu urlopowego, nie mają obowiązku go prowadzić, a ten który jest ma tylko charakter orientacyjny-proszę o informację czy jest to możliwe,że plan niby jest a go nie ma? Będę również wdzięczna za odniesienie się do sytuacji wysyłania pracownika na pojedyncze dni urlopowe ze stwierdzeniem,że nie ma nic pilnego do zrobienia lub między dniami wolnymi-np.długi weekend
> do sytuacji wysyłania pracownika na pojedyncze dni urlopowe ze stwierdzeniem,że nie ma nic pilnego do zrobienia lub między dniami wolnymi-np.długi weekend - to jest samowolka pracodawcy. Urlopu udziela się na wniosek pracownika, a nie "wysyła" go na urlop przymusowo. Jak nie ma nic do roboty to się płaci pracownikowi postojowe albo udziela się wszystkim pracownikom dodatkowego dnia wolnego płatnego, a nie zmusza do wykorzyst. urlopu wypoczynk.
Tylko,ze oni piszą sugerujemy abyś wypisała wniosek i ja to robiłam....pomimo, iż nie chciałam, piszą też do mnei w związku z długim weekendem majowym, nie ma sensu abyś pracowała 29-30 kwietnia. Spodziewamy się zatem Ciebie w pracy 6 maja.
No i co z tego? Nie masz obowiązku wypisywac urlopu pod presją. Odpisz im - rozumiem, że w te dni firma udziela mi dodatkowych dni wolnych płatnych, poza wymiarem urlopu :) Jesteś gotowa do pracy w te dni, a skoro firma uważa, że nie musisz byc w firmie, to niech da ci wolne. Pamiętam, że u nas tez kiedyś prezes udzielał całej firmie wolnych dni w maju i nikt urlopu nie wypisywał.
Ja nie wiem co zrobić, chcą również abym wzięła wolne miedzy świętami a nowym rokiem, bo klienci będą wówczas w pracy w mniejszym zakresie, teraz dostałam maila z taką treścią pomiędzy świętami a nowym rokiem, tj. 27.12., 30.12, 31.12, możesz je mieć wolne, składając wniosek o wykorzystanie urlopu z puli urlopu za rok 2020, jak wczesniej to robiła inna pracownica. Gdy odpowiedziałam,ze ie mogę wypisać urlopu, do którego prawa nie nabyłam, bo prawo do urlpu nabywa się z dniem 1 stycznia danego roku, to nadal upierają się,że można...24 grudnia też wszyscy mamy wypisac wnioski urlopowe.
Nie można udzielać urlopu, do którego nie ma się prawa i koniec.
Firma będzie zamknieta w te dni czy ktoś będzie jednak pracował, a takie wysyłanie na urlop przymusowy dotyczy tylko wybranych praocnwików?
24 grudnia cała firma ma wypisac wnioski urlopowe, a miedzy świetami i nowym rokiem nie wszyscy, m.ni ja i inna koleżanka z telefonicznej obsługi klienta
Samowolka firmy. Zgłosiłabym to do pip.
A jak myślisz co konkretnie zgłosić do PIP, te maile z sugestiami? zastanawiam sie też nad żonglowaniem tym plaenm urlopów-raz jest raz go nie ma.... dostaję maile podobnej treści: moim obowiązkiem jest dbanie o przestrzeganie prawa pracy, w tym wykorzystanie urlopu ... Stawiasz mnie w niekomfortowej sytuacji, gdy wybierasz urlop niezgodnie z planem...(urlop miał być w inny terminie i prezes ustnie się na niego zgodził).. następnie w kolejnym mailu jest stwierdzenie: Plan urlopów w naszej firmie ma charakter pomocniczy i orientacyjny, miał ułatwić pracownikom planowanie....
Przepisy od nas tego nie wymagają, dlatego muszą być dodatkowo wnioski urlopowe (nie wypisalam wniosku, ale oczywiście mialam to zrobić, do urlopu nie doszło, pomimo, że dostałam zgodę prezesa,żałuję ,że zaufałam i nie wypisałam wniosku podczas rozmowy ). Plan nie ma u nas mocy z punktu widzenia kodeksu pracy
9> zgłosic te sytuacje, że firma "zmusza" cię do brania urlopu za 2020, mimo, że jeszcze nie masz do niego prawa i że traktuje pracowników nierówno - niektórzy pracują w te dni, a innym kaze się brakc urlopy mimo tego, że firma nie jest zamknieta.

https://www.infor.pl/prawo/praca/urlopy-pracownicze/279728,Czy-plan-urlopow-jest-wiazacy.html
całkowicie popieram

" teraz dostałam maila z taką treścią pomiędzy świętami a nowym rokiem, tj. 27.12., 30.12, 31.12, możesz je mieć wolne "

Odpisz
Jezeli pracodawca da DODATKOWE DNI WOLNE PŁATNE to chetnie skorzystasz , w innym przypadku stawisz sie do pracy :)
Myślicie ,ze to że wszyscy mają wypisać urlopy na 24.12, bo jak napisali decyzją wspólników pracownicy mają wolne (urlop) nadaje się na zgłoszenie do PIP? cytuję:Wigilia decyzja wspólników firmy jest wolna od pracy dla wszystkich (urlop)
Nikt do wzięcia urlopu którego nie chcesz zmuscić Cię nie może
Zarząd może sobie ustalić dzień wolny , ale nie może wymagać aby na ten dzień wnioskować o urlop
Bogaty może dawać dodatkowe dni wolne :)
Taki zakład pracy, nawet dostalam reprymendę,że powiedzialam do członka zarządu, ze od choroby jest zwolnienie lekarskie, a urlop wypoczynkowy od wypoczynku po tym jak powiedziałam,ze nie wybiorę podczas choroby urlopu tylko pójdę na l4 jak mi je lekarz da...
Tylko PIP może wam pomóc
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.