Przekroczenie limitu ryczałtowego, a VAT

Witam,
Zajmuję się handlem limitowanymi wydaniami obuwia, jestem obecnie na ryczałcie ale powoli zbliżam się do progu przekroczenia limitu. Jako, że obuwie jest mocno limitowane, to ceny są bardzo wysokie - marża już niekoniecznie. Dla przykładu, para butów potrafi kosztować 3000zł, z czego marży mam powiedzmy 200zł. W ten sposób bardzo łatwo jest mi przekroczyć próg ryczałtowy, a jako, że kupuję od osób prywatnych, to na VAcie byłbym po prostu mocno stratny, bo nie mam jak go odliczyć. Rozmawiałem z księgowym i stwierdził, że tak naprawdę nie mogę za dużo zrobić. Czy są jakieś opcje, żeby inaczej to wyglądało?

Dziękuję i pozdrawiam
Jakub
Skoro masz małą marżę to ryczałt nie jest opłacalny tylko zasady ogólne KPIR
A co do vat to inna bajka (inny podatek)
Chyba mylisz ryczałt z vatem


limit do vat 200 tys
limit ryczałtu ponad 1 milion
Tak, źle się wyraziłem w kwestii limitów :).
Czy jeśli zmienią formę opodatkowania na zasady ogólne, to przykładowo:

Kupuję produkt za 3000zł od osoby prywatnej (nie mam faktury, jedynie potwierdzenie przelewu) i sprzedaję go za 3300zł. Czy w tym przypadku podatkiem, który muszę zapłacić jest jedynie 18% z różnicy (54zł) minus kwota zmniejszająca podatek? (w granicach limitu)

Przepraszam, jeśli pytanie wydaje się banalne, ale czytając w internecie natykam się na bardzo dużo różnych opinii...

Pozdrawiam,
Jakub
Przy kpir (pod.dochodowy) będzie potrzebna umowa kupna lub rachunek/faktura na zakup
sama zapłata to za mało aby uznać to za koszt przy kpir

i teraz do jakiego limitu się zbliżasz ? do vat 200tys. czy cos innego masz na myśli ?
Tak, chodziło mi o limit do vat 200tys. Co do rachunku lub faktury jest to niemożliwe, ponieważ kupuję wyłącznie od osób prywatnych. Czyli rozumiem, że faktycznie nie mogę nic poradzić w tej kwestii?
Od osób fizycznych możesz mieć umowę kupna-sprzedaży wtedy taki dokument można księgować w KUP , uwaga na PCC jeśli kupisz przedmiot powyżej 1000 zł od osoby prywatnej trzeba PCC zapłacić. Jeśli kupujesz buty po 3000 zł od osoby prywatnej czy płaciłeś PCC ?
Co do vat- przekraczasz limit 200 tys (na rok) lub proporcjonalnie jak zacząłeś dg w ciągu roku i rej.się do vat czynnego
vat możesz płacić od marży czyli zakup za 3000, sprzedaż 3200 to vat masz w marzy czyli w 200 (162,6+37,40) czyli vat jest 37,40
oczywiście vat marża tylko jak zakupy od np.osób prywatnych lub od podatników vat zwolniuonych czyli art.120 ustawy vat
Tak, płacę PCC, co do umowy kupna sprzedaży od osób prywatnych - można taką umowę zawrzeć przez internet wypełniając po prostu plik pdf/docx?

Co do VAT marża, nie dotyczy to przypadkiem jedynie przedmiotów używanych?
I czy dobrze rozumiem - rozliczając się w VAT marża potrzebuję umowy kupna sprzedaży, w celu wykazania ceny zakupu przedmiotu, prawda?
Co do mojego powyższego wpisu, właśnie doczytałem, że na przedmioty kolekcjonerskie może być wystawiana faktura VAT marża, także myślę, że spokojnie można to podpiąć pod moją działalność :)
Ale jak rozumiem kupujesz te buty nowe od osób prywatnych ? myślałam ze jednak trochę używane
jak nowe to faktycznie vat marża nie może być
jedynie jak to towary kolekcjonerskie ale tu poszukaj interp.czym wg ustawy vat są przedmioty kolekcjinerskie
jako dowód zakupu potrzebna umowa , musi być podpisana przez obie strony
Przy ryczałcie też jest potrzebny dowód zakupu (umowa) więc uważam że warto przejść na KPIR
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Przepisz kod z obrazka:
Captcha
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.