Mechanizm

Czy jeśli faktura jest na kwotę 8000 zł i widnieje na niej adnotacja Mechanizm Podzielonej Płatności to czy mam obowiązek zapłacić MPP czy normalnym przelewem?
Dowolnie - masz wybór - możesz mpp lub zwykłym przelewem
Możesz normalnym
Jeśli chodzi o VAT nie ma obowiązku zapłaty w MPP ale konsekwencje mogą być w dochodowym
3

możesz rozwinąć swoją myśl ?

:)
Kom 3
jakie konsekwencje mogą być w dochodowym ?
Tak art. 15d CIT:
1. Podatnicy nie zaliczają do KUP kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji oreślonej w art.19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:
1) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
3) pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art.106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonej w art.108a ust. 1a tej ustawy"
A jaka to transakcja z art. 19 PP

Art. 19. [Dokonywanie i przyjmowanie płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego]
Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

powyżej 15 000 zł brutto !!!
Kiedy stosuje się obowiązkowy MPP

Kiedy faktury za transakcje spełniają łącznie następujące warunki:
--- należność ogółem, która wynika z faktury (tj. wartość brutto całej faktury) przekracza 15 tys. zł,
--- choćby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych (określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT),
--- sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.

https://www.gov.pl/web/finanse/od-1-listopada-mpp-obowiazkowy-dla-wybranych-transakcji
Ok ale od 01.01.2020 wchodzi zmiana art.15d CIT. Jest to zmiana wprowadzona art.3 Ustawa z dnia 12.04.2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw
I wtedy MPP w KUP-ach może trochę namieszać
9

a konkretnie co namieszać?

Od 01.01.2020r. jeżeli nabywca nie zapłaci za f-rę, którą powinien opłacić MPP - z dopiskiem "mechanizm podzielonej płatności" ---- będzie miał nkup.

Uwaga !
Jeżeli na f-rze nie będzie dopisku "mechanizm podzielonej płatności" i nabywca zapłaci zwykłym przelewem --- wówczas jest kup.
Namieszać tyle, że jeśli od 01.01.2020 na fakturze będzie zapisek Mechanizm podzielonej płatności, a zapłacimy tą fakturę normalnym przelewem to nie będzie to KUP-em:
2) w art. 15d:
a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
"1. Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:
3) pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a
11

to właśnie napisałam w kom. 10
Kom. 10
Marysiu teraz to ja czegoś nie kumam.
Jak dostane fakturę od sprzedawcy na której będzie pisało mpp, chociaż wcale ten sprzedawca nie musiał tego dopisku robić, bo np. sprzedaje mi inny towar niż w załączniku 15, więc napisał dopisek mpp dobrowolnie, to jeśli ja te fakturę zapłacę zwykłym przelewem to mam nkup ?
13

cyt. z kom. 10 "którą powinien opłacić MPP"

a w kom. 13 dajesz przykład f-ry, której nabywca nie musi opłacać mpp - pomimo, że sprzedawca napisał mpp....
Taką możesz zapłacić zwykłym przelewem i masz kup.

:)
Nawet jeśli pisze na fakturze poniżej 15 tyś. zł BRUTTO Mechanizm Podzielonej Płatności to nie musisz płacić split paymentem i nie wpływa to na koszty.
Zwracam uprzejmie uwagę na zapis "jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł" . Czyli w przypadku usług wymienionych w załączniku nr.15 faktur może być kilkado jednej usługi, w tym zaliczkowe, ale jeżeli płatność dotyczy usługi na kwotę brutto 15 000 zł i więcej to musimy płacić mechanizmem split payment wszystkie te faktury, bez względu na to czy mamy zapis na fakturze czy nie. To jest solidarna odpowiedzialność.
A jak płacić za faktury pro-forma, jeśli dotyczą transakcji z załącznika 15 (załóżmy, że łączna wartość transakcji przekroczy 15.000 zł)?
z tego co wiem to za f-ry pro-forma nie można płacić MPP...
w takim razie nie można ich teraz wystawiać w przypadku towarów ujętych w zał. 15, gdy łączna kwota transakcji przekracza 15.000 zł ????????
Witam.
Czyli w skrócie.Przykład:
Fa z listopada. Kwota 380zł. Towar z załacznika 15 (częsci). Wystawca umieścił na frze MMP.
I teraz.
1.Obowiązku nie miał umieszczać na frze MMP ale mógł tak? (towar z zał15 ale poniżej 15tyś)
2.Moge opłacić w MMP ale obowiązku nie mam tak?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Przepisz kod z obrazka:
Captcha
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.