MMP

Czy robiąc przelew MPP za 4 faktury wpisuje zaliczka czy nr faktur?
A to jest zaliczka czy zapłata za fv? Poza tym przy zbiorczej zapłacie art. 108a. 3a-3c

3a. W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.

3b. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, komunikat przelewu, o którym mowa w ust. 3:

1) obejmuje wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc;

2) zawiera kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych w fakturach, o których mowa w pkt 1.

3c. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, w komunikacie przelewu, o którym mowa w ust. 3, w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje się okres, za który dokonywana jest płatność.
Zapłata za 4 faktury
Możesz wpisać okres, za który będziesz dokonywać płatności, tj. jeśli faktury są z września piszesz, np. 09/2019
A nr faktur mogę tez wpisać?
Płacąc za kilka faktur jednocześnie w tytule przelewu wpisujesz okres z jakiego są dane faktury. Warunek jest taki, że tym jednym przelewem muszą być opłacone WSZYSTKIE faktury z okresu, jaki podajesz w tytule.
Czy trzeba każda fakturę osobno płacić jeśli wpisuje nr faktury?
Kom. 6 właśnie tak :)
I nie pytaj kto na tym zarobi :)
6> na to wygląda. Zbiorczy przelew nie przewiduje nr faktur, masz przecież przepis, no chyba, że w polu nieobowiązkowym na dodatkowe info.
To jak chce fakturę korektę potracić to jak :((((
10> ale sama korektę czy razem z fv?
Faktura z korekta
Oznacza to, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu, w przypadku otrzymania faktury korygującej, w komunikacie przelewu Czytelnik powinien podać numer faktury pierwotnej oraz kwotę wynikającą z faktury pierwotnej pomniejszoną [lub powiększona] o kwotę wynikającą z faktury korygującej.
Ell, a nie masz wrażenia, że te wyjaśnienia są nieaktualne? to dotyczyło dobrowolnego MPP, a teraz mamy obowiązkowy + przepis o wymagalności potrąceń
15> dlaczego mają być nieaktualne i co do tego mają potrącenia? :) To są wyjaśnienia, jak płacić fv z korektą, moim zdaniem to sie nie zmieniło. Jeśli masz fv, której jeszcze nie zapłacono i w międzyczasie otrzymano korektę, to powyższe wyjaśnienia MF mówią jak zapłacić taką fv - z uwzględnieniem kwoty korekty, ale podając nr fv pierwotnej.
15> no tak, zafiksowałam się na płatności korekty, a nie na jej potrąceniu :)
To moim daniem najpierw należałoby wystawić kompensatę jednostronną z art. 498 kc, o ile wierzytelność, z którą jest kompensowana korekta, jest wymagalna i wysłać ją do kontrahenta, a potem na resztę kwoty fv zrobić przelew mpp już na pozostała kwotę.
Kom.5 - gdzie jest mowa o WSZYSTKICH fakturach z danego okresu?
Ja ciągle widzę taką informację:
W przypadku zapłaty należności za więcej niż jedną fakturę komunikat przelewu w MPP musi obejmować wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę oraz kwotę, która odpowiada sumie kwot podatku wykazanych w otrzymanych fakturach. Okres, za który podatnik może dokonywać takiej zbiorczej płatności w MPP, nie będzie mógł być krótszy niż 1 dzień i dłuższy niż 1 miesiąc. Wówczas jako numer faktury wskazuje się okres, za który dokonywana jest płatność.
Chodzi oczywiście o datę wystawienia faktur? Czy może datę sprzedaży?
Https://www.gofin.pl/17,1,2,247753,mechanizm-podzielonej-platnosci-przelewy-zbiorcze-i-zaplata.html
Kom. 17 myślę podobnie, ale inaczej patrzę na zagadnienie wymagalności - bo wg mnie termin fry , jak i korekty powinien być wymagalny (a nie tylko fry, która jest kompensowana).
Wracając do tematu
płace dziś przelew MPP za 4 faktury w opisie przelewu mam wpisany zakres od 13.11-13.11
pytanie moje czy w tym jednym przelewie ma być zapłata za te wszystkie faktury z tego dnia czy mogę zrobić kilka przelewów z ta data wystawienia faktur 13.11 ?
Jeden okres = jeden zbiorczy przelew
Nie, nie możesz zrobić kilka przelewów MPP zawierających ten sam okres.
Okres ten musi być dłuższy niż 1 dzień i krótszy niż 30 dni.
Mam firmę, która wystawia mi raz w tygodniu faktury za cały tydzień na 300 tys, faktur jest kolo 60 i maja jednakowa date wystawienia faktury do tego korekty, mam płacić każda osobno?
25> mam płacić każda osobno? - jak chcesz. Jest przepis o zbiorczym przelewie, twój wybór
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Przepisz kod z obrazka:
Captcha
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.