Z dg męża do żony

Prowadzę DG-kpir. Moją żona prowadzi DG Ryczałt. Wspólność majątkowa. Żona kupiła pewien czas temu do DG samochód,z racji że to ryczałt nie było odpisywane odpisy amortyzacyjne. Teraz już go nie potrzebuje i chce mi go sprzedać do mojej DG. Co z amortyzacją: mam wyliczyć ile by ten samochód się zaamortyzował przez ten czas co był u żony i kontynuować u siebie czy mam przyjąć wartość rynkowa?
...chce mi go sprzedać do mojej DG...

nie macie intercyzy - to jezeli samochód został kupiony w trakcie trwania waszego małżeństwa = samochód jest wasza wspólna własnością / na równych prawach
dlatego zona nie może ci sprzedac cos co jest tez twoja własnością / i nie ma znaczenia że w DR jest wpisana tylko żona

pytanie - czy samoch. był w EŚT firmy zony?
Nie był wprowadzony do EŚT żony i nie był amortyzowany.
W takim razie ty możesz wasz wspólny samochód wprowadzic do swojej firmy/EŚT i amortyzować
wartośc pocz. przyjmujesz z dok. zakupu
Czyli jak samochód był kupiony 7 lat temu za 150 000zł to taką wartość wprowadzam jako wartość początkową i amortyzuję, nie musze wziąć pod uwagę że jego wartość trochę zmalała, choćby ceny tego auta teraz na rynku jest dużo mniejsza?
Bo żona będzie mi go przekazywać za 80000zł(netto plus vat 18400,00)wartość rynkowa tego auta, bo do vat się doszukałem że musi ona odprowadzić a ja odliczam, jesteśmy jako odrębni podatnicy.
Art. 15. 1. Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani (...) prowadzić wykaz środków trwałych (...)

No, a tam też wpisuje się odpisy amortyzacyjne. No i to musisz uwzględnić mimo, że nie były one wliczane w koszty.
Czyli jednak nie ma tak dobrze...
Kom.6

owszem - pod warunkiem że jest to majatek firmowy (samoch.)
zona ma potrzeby DG mogła uzytkować prywatny samochód / nie wprowadzając go do EST

teraz mąz może go wykorzystac w swojej firmie
Cytat z pytania:
"Żona kupiła pewien czas temu do DG samochód"
Czytam
ale nie wprowadziła go do EŚT firmy / mogła sie rozmyślić - stwierdziła że zatrzyma go jednak jako majątek prywatny (mogła tak zrobic)
samoch. kupiła na swoje imie i nazwisko / tak też samoch. zostal zarejestrowany
Na fakturze oprócz imienia i nazwiska była nazwa firmy żony i nip z tego względu też odliczyła VAT ale nie wprowadziła do EŚT
Kom.1

czyli jednak samochód firmowy
zona niech wprowadzi go do swojej EŚT w dniu zakupu / jak był sprawny i zdatny do uzytku- przyjmie stawke amortyzacji 0,1%
teraz go wycofa z EST na potrzeby własne / ale musi skorygować odliczony VAT (zmiana przeznaczenia)
ty mozesz go wprowadzic do EST i mozesz kontynuować rozpoczeta przez zone amortyzację
1. Jeżeli chodzi o vat to nie jest tak że wystawia fakturę vat ja odliczam a ona daje do US?
2. DO EST może wprowadzic nic się nie będzie działo. A czemu stawka 0,1%-rozumiem że zero nie przyjmnie?
Czyli suma sumarów wprowadzę u siebie z wartościa niezaamortyzowaną prawie 100%? Nie wyliczam na te lata w których żona go miała a nie użytkowała?
3. Szukając w necie natknąłem sie na taką rzecz, a co w przypadku jak małżonek rolnik ma samochód, on nie musi prowadzic Ewidencji Srodków Trwalych a drugi małżonej ma juz działalność na kpir. I małżonek rolnik jest tylko na vacie, kupując odlicza vat, po paru latach przekazuje mężowi co z amortyzacją też musi prowizorycznie wprowadzic do ewidencji srodków trwałych?
Z tym vatem to już sam nie wiem tak to sie zmienia...

podatki.biz/artykuly/transakcje-pomiedzy-malzonkami-a-vat_4_39577.htm
Pkt.3

zona jest rolnikiem?
Nie nie jest, ale zaczynam juz porownywać bo to oba przypadki gdzie nie ma wprowadzonych do Ewidencji Środków trwalych.
Z tym że rolnik nie musi, a żona musiała ale tego nie zrobiła, podejrzewam że dużo osób na ryczałcie tak robi bo skoro nie ma amortyzacji to po co wprowadzać...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.