Marysia wdt pytanie

Marysiu czytałaś zmiany wdt od 01.01.2020. ja tak:((
i chciałam Ciebie zapytać czy masz taką sytuację że towar za granicę wywozicie swoim transportem????
a przepis nie mówi o takim przypadku jakie powinny być do tego dokumenty.
Wiesz coś może już na ten temat.
bo idzie oszaleć:(((
Rozporządzenie unijne o tym mówi art.138-142 Dyrektywy 2006/112/WE . Z przepisów tych wynika że przy dostawie wenatrzwspólnotowej jężeli sprzedajacy wiezie sam musi być : faktura ze specyfikacją i potwierdzenie dwóch niezależnych od sprzedającego i kupującego podmiotów . Może to być : przelew za towar i potwierdzenie notarialne odbioru towaru.Zapytaliśmy naszego stałego odbiorce w Niemczech , przesłaliśmy mu rozporzadzenie w języku niemieckim,ale nadal czekamy na odpowiedź jak nam potwierdzą od stycznia 2020
Zapytałam też u nas znajomą notariuszkę , po przeczytaniu przepisu nie wiedziała co ma odpowiedzieć. Mówiła że mają zaraz szkolenia to spróbuje dowiedzieć się jak miałoby to wygladać gdyby miała potwierdzić WNT
Jeżeli usługe transportowa zlecamy obcemu przewoźnikowi to jest łatwiej bo jest od nas nie zależny i CMR jest OK.
U nas wieziemy towar i fakturę i na fakturze jest np.przelew 30 dni.
i my powinniśmy mieć od zagranicznego kontrahenta tam gdzie zawieźliśmy towar notarialne poświadczenie że on ten towar odebrał tak??
Przeczytaj to rozporządzenie , ja nie wierzę że uda się to z kontrahentami zagranicznymi , sama wim jak jest ciężko z potwierdzeniem gdy sami odbierają towar ;Z wolnienia związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi
(Art. 138–142 Dyrektywy 2006/112/WE)
Artykuł 45a
1. Do celów stosowania zwolnień ustanowionych w art. 138 dyrektywy 2006/112/WE domniemywa się, że
towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia znajdującego
się poza jego terytorium, ale na terytorium Wspólnoty, w którymkolwiek z następujących przypadków:
a) sprzedawca wskazuje, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez niego lub przez osobę trzecią
działającą na jego rzecz, oraz sprzedawca jest w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą
w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są
3. Do celów ust. 1 następujące dokumenty są akceptowane jako dowód wysyłki lub transportu:
a) dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR,
konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów;
b) następujące dokumenty:
(i) polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów;
(ii) dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające
przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia;
(iii) poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia,
potwierdzające składowanie towarów w tym państwie czło
Https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32018R1912&from=EN
Ale cyrk. jest to nierealne kontrahenci dostaną szału
Bynajmniej moi.
Nasi też
Nie czytałam jeszcze, pracuję.

Nie jestem prawnikiem….
Przeraża mnie ilość zmian i tempo. Coraz więcej wymagań od księgowych... Kto ma to ogarnąć. Tylko dokładają pracy ciągle....
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.