L.pł dla nierezydenta

Jest umowa o pracę z obywatelem polskim, który jednak jest rezydentem podatkowym innego kraju UE, wykonuje on pracę na terenie kraju zgodnego z jego rezydencją podatkową. Podatku mu nie powinnam naliczać. Z mojego wstępnego rozeznania wynika, że z mocy prawa dyskusyjnym jest nienaliczanie ZUS w jego przypadku. Jednocześnie pracownik się nie pali do rezygnacji z ZUS w Polsce. Czy mogę mu nie naliczać podatku, ale naliczać ZUS?
Doradzam jednak ustalenie gdzie powinno się naliczać składki, bo będziecie mieć w przyszłości problem. No a na pierwszy rzut oka wygląda, że składki raczej powinny być naliczane w kraju gdzie wykonuje on prace i gdzie ma rez. podatkową.
Tylko jest taki problem, że pracownik chce mieć też w Polsce ubezpieczenie. Jest to dla nas cenna osoba ze względu na swoje umiejętności i miejsce zamieszkania i nie chcemy, żeby się zwinął kiedy zaczniemy grzebać wbrew jego woli. A o jego dobrowolnej współpracy w tym zakresie rezygnaacji z polskiego ZUS można zapomnieć.
To już Wasza decyzja, ale tak jak napisałem możecie mieć w przyszłości problem i do zapłaty składki w kraju gdzie faktycznie powinien być ubezpieczony.
Problem będzie mieć firma, czy pracownik?
Zapewne płatnik czyli firma, a potem ewentualnie na drodze cywilnej będzie mogła je od pracownika ściągać.
Swoja droga jaki to kraj, że lepsza jest za ten okres pracy emerytura Polska niż z tego kraju :-)?
:))))))
Nie chodzi o emeryturę, tylko o ub zdrowotne :)
No, ale to przecież żaden problem w końcu ubezpieczenie zdrowotnego z tamtego kraju też będzie działać w Polsce. Podobnie jak polskie działa w innych krajach UE. Ewentualnie trzeba się tylko dowiedzieć czy nie trzeba stamtąd wyciągnąć dodatkowego dokumentu (coś w rodzaju naszej karty EKUZ).
A jak technicznie wygląda zgłoszenie, rozliczenie i zapłata ZUS do innego kraju? Czy my musimy znać tamte przepisy? Już na pierwszy rzut oka wiem, że przepisy tam są nieporównywalnie bardziej postawione na głowie niż nasze.
Jeżeli nie macie tam, siedziby, ani stałego miejsca prow. dzial. gosp. możecie, te obowiązki "przerzucić", na pracownika. W praktyce znam to tylko od strony pracownika w Polsce pracującego dla firmy zagranicznej. No, ale w drugą stronę jak sądzę działa to podobnie. Jeżeli jednak pracownik się na to nie zgodzi to pewnie warto poszukać jakiejś firmy, która się tymi sprawami zajmuje, albo tu w Polsce, albo w tym kraju.
Nic takiego tam nie mamy.
Nie potrafię ogarnąć, jak należy postąpić z narzutami na płace.
A może ja błędnie przyjmuję, że on tam wykonuje pracę. Jego zadaniem jest szukanie dla nas dostawców i odbiorców w tamtym kraju i krajach ościennych oraz nadzór nad fabryką, w której jesteśmy głównym akcjonariuszem.
Napisz zapytanie do naszego ZUS, możesz to zrobić ze strony ZUS. Opisz sytuację i zobaczysz co Ci odpiszą.
Ok. Dzięki :)
Cytat:
Pracownik pracujący w dwóch lub kilku państwach podlega ustawodawstwu państwa, w którym mieszka, jeżeli wykonuje znaczną część swojej pracy na terytorium tego państwa.
(...)
Jeżeli w wyniku analiz okaże się, że dana osoba przez co najmniej 25% ogólnego czasu pracy pracuje w państwie zamieszkania i/lub, że otrzymuje tu co najmniej 25% swojego wynagrodzenia - będzie to wskazywało, że w państwie zamieszkania jest wykonywana znaczna część pracy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.