Kapitał podstawowy w spółce jawnej

Społka jawna prowadzi działalność od 2004roku. w 2004 i 2005 roku prowadzona była książka przychodów i rozchodów od 2006 prowadzone są księgi rachunkowe. Przy założeniu spółki jawnej zostało wniesione aportem przedsiębiorstwo osoby fizycznej do spółki jawnej o wartości 7.000.000zł. Ustalając bilans otwarcia 2006roku kapitał podstawowy wpisany do KH wynosił 6.000.000zł. W kolejnych latach spółka osiągała zysk który był do podziału wspólników. W kolejnych latach księgowałam zysk na pobrania właścicieli w korespondencji z kapitałem własnym, tak by rozliczyć zysk i pobrania właścicieli do 0,00zł. Kapitał własny w KH w kolejnych latach był co roku mniejszy. Czy kapitał własny powinien być taki jak w umowie spółki jawnej czyli u Nas 7.000.000zł U nas dziś kapitał własny ma 3,000,000zł nie mamy kapitału rezerwowego i zapasowego. Czy księgowana były dobre, co zrobić by było dobrze? Proszę o pomoc
Czyli w poszczeg. latach zysku było mniej niż pobrań wspólników - zaliczek?
Tak w poszczególnych latach było mniej zysku niż pobrań wspólników /zaliczek/
Czy kapitał podstawowy wykazany w bilansie w spółce jawnej jeśli nie było zmiany umowy powinien być taki sam jak w umowie spółki tj 7.000.000zł u mnie jest 3.000.000zł
Czy kapitał podstawowy wykazany w bilansie w spółce jawnej jeśli nie było zmiany umowy powinien być taki sam jak w umowie spółki tj 7.000.000zł

tak, u mnie tak jest.

Mam uchwałę, że max wysokość zaliczki to 80% dochodu za dany miesiąc i tak stosuję.
Możesz sobie zrobić np. 99%, ale nie powinnaś wypłacać więcej niż zysk bieżący - tak uważam.

Jeżeli tak już się stanie, to nie należy księgować w koresp. z kapitałem własnym (wg mnie on jest nietykalny - to co wspólnicy wnieśli do firmy).

tak uważam ...
Http://spolkiosobowe.pl/zaliczka-na-poczet-zysku-w-spolce-jawnej/
To jest dosyć ciekawe opracowanie

https://www.rp.pl/Rachunkowosc/308229988-Ksiegowe-ujecie-podzialu-zysku-wspolkach-osobowych.html
Bardzo dziękuję za podesłane artykuły, przeczytam w domu, a co robić jak już nabroiłam jak to naprawić? Proszę o pomoc.
Nie wiem... pewnie wspólnicy musieliby oddać te nadebrane pieniądze....
A może namiary na doradce podatkowego, prawnika który pomoże mi rozwiązać tą sytuację
Dziękuje za wpisy mariaem
10

Poszukaj w swojej okolicy, na pewno są tacy co się specjalizują w działalności gospodarczej, albo zapytaj jakiejś doświadczonej księgowej - najlepiej biegłej rewident - na pewno wskaże Ci rozwiązanie.
Dziekuje , mariaem bardzo sie boję że nabroiłam
Dziekuje , mariaem bardzo sie boję że nabroiłam
Na zapas się nie martw, właściciele chyba wiedzieli, że pobierają za dużo zaliczek???

Powodzenia i pozdrawiam serdecznie życząc udanego weekendu :)
Możę i wiedzieli ale nie wiedzieli że ew.trzeba zapłącić ew. podatek
Całe życie człowiek się uczy....
Tak i nie jest w stanie nauczyć się wszystkiego
Ja także życzę udanego weekendu:)))
Dzięki, papapa ♥
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.