PCC i rejestracja pojazdu a KUP

Auto znajduje się w ewidencji środków trwałych firmy. Złożono deklarację w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłacono należny podatek dot.zakupu samochodu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Dodatkowo poniesiono wydatek związany z rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji. W jaki sposób należy rozliczyć te wydatki w kosztach firmy (KPiR)? Czy w 100% czy w 75%?
PCC uiszczony w związku ze sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży samochodu stanowi koszt bezpośrednio związany z zakupem środka trwałego. Ponieważ obowiązek zapłaty PCC był już określony w dniu zawarcia umowy sprzedaży, to podatek ten zwiększy wartość początkową środka trwałego, pomimo że został uiszczony po przekazaniu go do używania. Zatem PCC opłacony od transakcji zakupu samochodu osobowego będzie zwiększał wartość początkową środka trwałego, od której podatnik będzie naliczał odpisy amortyzacyjne.

Gdy podatnik zdecyduje się przyjąć samochód na stan środków trwałych przed jego przerejestrowaniem, wówczas opłaty za przerejestrowanie nie ujmie w jego wartości początkowej [...] Natomiast gdy przerejestrowanie samochodu nastąpi przed przyjęciem go na stan środków trwałych i wprowadzeniem do właściwej ewidencji, wówczas kwota tej opłaty będzie zwiększała jego wartość początkową i będzie podlegała rozliczeniu w kosztach podatkowych w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.
A mogę wtracic:) budując halę namiotowa to faktura za zakup projektu i adaptacje tego proj to też zaliczam do wart pocz Śt:)
Wskazana definicja kosztu wytworzenia wynikająca z art. 22g ust. 4 ustawy o pdof ma charakter otwarty. To oznacza, że na koszt wytworzenia środka trwałego składają się wydatki mające bezpośredni związek z przedsięwzięciem inwestycyjnym. Do wartości wytworzonego środka trwałego zalicza się koszty poniesione od momentu rozpoczęcia inwestycji do momentu przekazania środka trwałego do używania. Koszt zakupu usługi projektu budowlanego jest wydatkiem poniesionym w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Stąd jest to wydatek niezbędny dla rozpoczęcia budowy hali i realizacji tej inwestycji. W efekcie wartość tego wydatku podatnik powinien uwzględnić w wartości początkowej hali jako środka trwałego i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
Czy opłata związana z rejestracją pojazdu (po przyjęciu auta na stan środków trwałych) będzie w 100% zaliczana do kosztów czy ograniczona do 75% jako wydatek związany z używaniem pojazdu?
Po przyjęciu - 75% KUP. Jeżeli zwiększysz o nią wartość początkową samochodu i ta wartość łączna będzie do 150 000 zł to opłata będzie KUP w 100% (razem z wartością samochodu) przez amortyzację.
W rezultacie opłata rejestracyjna:

1) powinna być uwzględniona w wartości początkowej samochodu osobowego, gdy jej poniesienie warunkuje uznanie tego samochodu za kompletny i zdatny do użytku oraz zaliczona do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne,

2) w pozostałych przypadkach jest bezpośrednio kosztem uzyskania przychodów; przy czym jeżeli:

służy on wyłącznie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika - jest kosztem w pełnej wysokości,

jest on wykorzystywany do tzw. celów mieszanych - podlega ograniczeniu w zaliczeniu jej do kosztów uzyskania przychodów.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.