Czy istnieje obowiązek ujęcia korekty w rejestrze VAT w zakresie podatku naliczonego?

Dostawca wystawił fakture VAT, która odesłaliśmy, bo się z nią nie zgadzaliśmy (nie zrealazowano postanowień umownych)
następnie w wyniku ugody sądowej uzgodniono mniejsze kwoty i inna datę prawidłowej faktury, Czy istnieje obowiązek ujęcia faktury korygującej (in minus) w rejestrze (nie dokonywaliśmy odliczenia z pierwotnej faktury) czy tylko ujmuje prawidową fakturę na mniejszą kwotę?
Nie ma obowiązku pomniejszenia podatku naliczonego na podstawie faktury korygującej w sytuacji, gdy podatnik nie odliczył podatku naliczonego z faktury korygowanej (art. 86 ust. 19a ustawy vatowskiej).
Ale właśnie wg mnie to nie wynika literalnie z tego artykułu
Też tak uważam jak kom 2. Z tego artykułu wynika że trzeba taką fakturę korygującą ująć w tym samy terminie co fakturę pierwotną w przypadku gdy się nie dokonało odliczenia z faktury pierwotnej, ale ująć. Wy macie trochę bardziej skomplikowaną sprawę, bo rozumiem z pytania, że macie korektę na minus do faktury pierwotnej której nie ujęliście w ewidencjach, a okres od faktury pierwotnej do korekty to trochę więcej niż trzy miesiące. Ja bym skorygowała JPK i deklarację z okresu w którym należało ująć fakturę pierwotną na podstawie faktury pierwotnej, a korektę w dacie otrzymania korekty. Ten przepis moim zdaniem dotyczy takiego przypadku, jak fakturę pierwotną odliczymy w maju, a korektę dostaniem 5 czerwca, to nie ujmujemy jej (tej korekty) w czerwcu ale dopisujemy do maja. A w waszym przypadku moim zdaniem nie ma zastosowania.
Na przykładzie, jeżeli odliczyliśmy podatek naliczony z faktury korygowanej w maju '19, a korektę otrzymaliśmy we wrzesniu '19, to korygujemy naliczony we wrześniu '19. Natomiast w przypadku, gdy korekta wpłynęła we wrześniu '19, a podatek naliczony był odliczony w październiku '19, to podatek naliczony z korekty zmniejszamy w październiku '19. Nie odliczając podatku z faktury korygowanej nie mamy co korygować fakturą korygującą. Jeżeli więc nie odliczyliśmy podatku naliczonego w ogóle, to nie korygujemy podatku naliczonego na podstawie faktury korygującej. Nie występuje okres, w którym podatnik dokonuje odliczenia z faktury korygowanej, o czym jest mowa w drugim zdaniu art. 86 ust. 19a.
Ad. komentarz 3 - w zależności od przyczyn nieprzyjęcia faktury (np. dokumentuje ona czynności, które nie zostały wykonane, podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością, itd.) mogą wystąpić okoliczności, w których nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wtedy ujęcie faktury pierwotnej w rozliczeniu VAT i następnie korekty nie będzie uzasadnione, ponieważ narazi to podatnika na zaległość podatkową i dodatkowe zobowiązanie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.