Podatek 32 % zmiana czy nie

Witam. Pracownik przekroczył 85 528 zł., czy jak złoży mi oświadczenie, że rozlicza się z żona to stosuję mu dalej - teraz od X nowy 17 % podatku ?
Tak.
Jak złożył oświadczenie to nadal liczysz podatek tylko stawką z I progu czyli od 10/2019 17%
Stosuję kup i ulgę ?
żona tego pracownika pracuje , nie jest bezrobotna musi mi wpisać coś o tym ?
Na pewno stosujesz KUP, co do ulgi są rozbieżne interpretacje. Ja potrącam ulgę podatkową.
Kom. 4 - nie
W tym przypadku ulgi się już nie odlicza.
Pkt 3.2. atrykułu
http://www.czasopismaksiegowych.gofin.pl/11,5138,234607,zaprzestanie-w-trakcie-roku-stosowania-kwoty-zmniejszajacej.html
Podsumowując pracownik :
- daje mi oświadczenie, że rozlicza się z żoną
- nie interesuje mnie czy żona pracuje czy nie
- stosuję 17 % podatku
- nie stosuję ulgi
- kup normalnie stosuję
1/ Wzór oświadczenia pobierz sobie ze strony GOFIN,
2/ Wątpliwości płatników, czy stosować kwotę zmniejszającą podatek, może budzić sytuacja, gdy dochód pracownika uzyskany w danym zakładzie pracy przekroczył od początku roku 85.528 zł, a pracownik zamierza za dany rok podatkowy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, o czym poinformował płatnika, składając oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 1a pkt 2 updof. Wątpliwości te rozwiało Ministerstwo Finansów, które w piśmie nadesłanym do naszego Wydawnictwa 8 czerwca 2017 r. wyjaśniło: "W przypadku podatnika, który złożył płatnikowi oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 1a pkt 2 ustawy (updof - przyp. red.) o wyborze sposobu opodatkowania łącznie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, płatnik powinien pomniejszać zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek nawet w sytuacji, gdy dochód podatnika przekroczył 85.528
Wszystko co napisałaś ok, tylko musisz podjąć decycję co do ulgi, bo są różne interpretacje. Zacytowałam jeden z artykułów zaczerpniętych z GOFIN.
Dziękuję bardzo, pozdrawiam :-)
Jaki to druk w gofinie coś nie widzę , nie mogę znaleźć ?
Wpisz w google
gofin oświadczenie dla celów ulgowego obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Dzięki bardzo bardzo
:-) Powodzenia.
Jeszcze przepraszam że tak męcze jak zostałby np. przy 32 % to wtedy - kup i ulgę stosuję ?
KUP nie ma znaczenia czy stosujesz podatek 17% czy 32 %. Zawsze go pobierasz.

Co do ulgi to jeśli pracownik zostanie przy 32 % podatku to wtedy na pewno nie stosujesz ulgi podatkowej.
Pracownikom, których dochody przekroczyły kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, przy obliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek nie uwzględnia się kwoty zmniejszającej podatek. Tak wynika z art. 32 ust. 3 w związku z ust. 1 pkt 1 updof. Oznacza to, że kwotę zmniejszającą podatek płatnik może stosować za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę 85.528 zł. Począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód ten przekroczył 85.528 zł, płatnik powinien odstąpić od stosowania kwoty zmniejszającej.

A w którym miesiącu Twój pracownik przekroczył dochód 85 528 zł?
Za sierpień wypłata , 10-go IX wypłacona
Rozumiem, czyli podatek 32% liczysz dopiero za wrzesień (wypłata 10-go X.2019r.) bez stosowania ulgi podatkowej.
Jeśli złoży Tobie oświadczenie, że rozlicza się z żoną to 17% za wrzesień (wypłata 10-go X.2019r.) z zastosowaniem ulgi podatkowej.
Kom. 19 - bez ulgi - sama wyżej podałaś przepis
Ja też czytałam we GP że ulgę przy wspolnym opodatkowaniu tak..
Taka też informacje z KIS. Ja stosuje ulgę w takiej sytuacji
A ja nie stosuję - zgodnie z przepisem z Art. 32 ust. 1a pkt 2. Nie ma tam słowa o pomniejszaniu o 1/12 kwoty zmniejszającej roczny podatek.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.