LEASING - sam. osobowy - mieszany, nieodliczony VAT

Samochód osobowy, 50% odliczenia VAT, leasing operacyjny, wartość pow. 150 tys PLN.
Proporcja kup: 80%
FV za ratę: 10.000 + 2.300 = 12.300 zł


Na forum są różne odpowiedzi dot. nieodliczonego VAT w wysokości 50% i pytanie:

1) Czy nieodliczony VAT w wys. 50% jest w całości kosztem? kup to całość nieodliczonego vat = 1150 zł
2) Czy kosztem jest wartość wynikająca z proporcji? kup jest 1150*80% = 920 zł
50% nieodliczone jest kup
Właśnie dzwoniłem do KIP i Pani była bardzo święcie przekonana że vat nieodliczony też traktujemy proporcją. Powoływała się na art. 23 ust. 5a. Długo z nią rozmawiałem, konsultowała się z ekspertem. Mają takie wytyczne.

I teraz jestem w kropce bo gofin też w swoich artykułach pisał, że kosztem jest cała kwota z 50% nieodliczonego vat, nic nie było o tym ze te 50% też trzeba potraktować proporcją i tylko tyle wrzucić w kup.

DarekD i inni, może wyciągniemy jakiś wspólny wniosek jak jest prawidłowo.
Wg mnie 80% vatu nieodl. w kup.

inaczej:

(netto + nieodl. VAT) x 80% w kup
Art. 16.1. pdop
5c. W przypadku samochodu osobowego oddanego do używania na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1, OGRANICZENIE, o którym mowa w ust. 1 pkt 49a [proporcja 150 tys.], stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego.

A spłatę wartości samochodu stanowi tylko część kapitałowa raty netto, a nie vat.

Art. 23.1.5a pdof dotyczy kwoty wydatku i sposobu wyliczenia proporcji (czy od netto czy od brutto ), a nie do czego to ograniczenie się stosuje. (ust. 5c)
Też mam drogi leasing i czy ja to dobrze wpisuję do KPIR ??? proporcja 46,97%
1/ opłata leasingowa gdzie jest kapitał : 4547,27 oraz odsetki : 616,29 vat 23 % 1187,62 ( rozbicie na kapitał i odsetki podpinam pod fakturę , takie rozbicie dostałam od leasingodawcy )
2/ odsetki idą w koszty 100%
3/ vat 50% 593,81 do odliczenia w dekl. Vat-7
4/ do KPIR ( 4547,27 + 522,94 - vat od raty kapitałowej ) x 46,97% = 2381,48 + 616,29 (rata odsetkowa) + 70,87 ( 50% vat z raty odsetkowej = 3068,64
to jest prawidłowo ? już się gubię
2> możesz podac namiar na artykuł gofinu?
2. Luka w przepisach – nieodliczona część VAT w całości w koszty podatkowe

Doradcy podatkowi, m.in. z Gekko Taxens współpracujący ze Związkiem Dealerów Samochodów, zwrócili Ministerstwu Finansów uwagę na lukę w uchwalonych i obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisach, która powoduje, że przy leasingu drogiego samochodu, limit 150 tys. zł należy stosować tylko do opłat netto. Nie obowiązuje on natomiast w przypadku nieodliczonej części podatku VAT.

https://www.fmleasing.pl/aktualnosci/wrocili-z-pomyslem-ograniczenia-do-50-kosztow-samochodow-firmowych-a-dodatkowo-biora-sie-za-leasing-drozszych-aut

MF chyba jeszcze nie wydało objaśnień do leasingu.
Przepraszam, znowu pokombinowałam :(
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.