W jakiej dacie obowiązek do VAT

Firma zajmuje się produkcją drzwi. Klient zamawia drzwi i zanim zostaną one wykonane czasem mija sporo czasu. Od klienta otrzymujemy wpłatę(zaliczkę), na tą wpłatę wystawiamy fakturę zaliczkę z datą dostawy "nieoznaczona" (taka faktura ma netto brutto vat). Po wykonaniu drzwi do zaliczki jest wystawiana nota korygująca na datę dostawy zgodną z faktyczną dostawą. Zaliczka jest rozliczana i wystawiana jest faktura na całą kwotę zamówienia i dopiero w tym momencie tak faktura sprzedaży jest wykazywana do VAT. Czy waszym zdaniem to prawidłowe rozwiązanie? nie jestem przekonana....
Nie jest.
Elementy jakie powinna zawierać faktura zaliczkowa masz podane w ustawie. Tak wiec najpierw nalezy wystawić fakturę zaliczkową na ktorej między innymi są kwoty dot. zaliczki, kwoty dot. całego zamówienia, data otrzymania zaliczki.
Po dokonaniu dostawy nalezy wystawić fakturę końcową.
Nota kor. w takim wypadku w ogóle nie jest potrzebna.

Natomiast obowiązek podatkowy dla potrzeb vat przy zaliczce jest w dacie otrzymania zaliczki no i tak należy ją wykazać.
Podstawa prawna:
art. 19a ust. 8, art. 106f Ustawy VAT
Też tak myślałam o tym obowiązku podatkowym w VAT, do którego art. powinnam się odnieść? nie do konca pasuje mi art 19

I jeszcze nasuwa mi się pytanie, czy dla kontrahenta zagranicznego jest taka sama zasada?
Podstawę prawną podałem powyżej.
Kontrahent zagraniczny ma pewnie w swoim kraju swoje przepisy :-). Natomiast jeżeli ten kontrahent rozlicza się z podatku vat w Polsce, to stosujesz te same przepisy co dla polskiej firmy.
Dziękuje bardzo za pomoc:)

chciałam jeszcze dopytać co do kontrahenta zagranicznego. Sprzedaż do Francji, wtedy jest zaliczka odwrotne obciążenie i ją powinnam wykazać vat należny i naliczony w dacie dostawy (czyli ostatecznej faktury)?
Co sprzedajesz do Francji, że piszesz o odwrotnym obciążeniu?
No i dla kogo?
Sprzedaje drzwi, które wytworzyłam w polsce dla firmy z siedziba we francji, czasami z montazem czasem same drzwi
Jeżeli sprzedajesz drzwi to masz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, stawka VAT - 0%, obowiązek podatkowy w dacie dostawy. Faktury zaliczkowej nie wystawiasz.
A czy również w tym przypadku mogę prosić o przepis? dotychczas zaliczki były wystawiane....
Art. 106b. 1. Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.
Bardzo bardzo Ci dziękuję, myślę, że główna księgowa mnie znienawidzi....
Przy wdt ob.podatkowy vat powstaje w dacie faktury (jak wystawiona prawidłowo) a nie w dacie dostawy
art.20.1 ustawy vat
Fakt. Zapędziłem się. Obowiązek podatkowy w dacie wystawienia faktury, ale nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.
A do podatku dochodowego?
W dacie dostawy
Czyli sumując, muszę się upewnić, że dobrze zrozumiałam:) do VAT zaliczka od krajowego odbiorcy w momencie otrzymania a dochodowy w momencie wykonania usługi. Zaliczka w ramach WDT VAT w momencje wystawienia faktury, ale nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy a CIT w momencie dostawy
Do pod.doch. - to zależy czy to zaliczka czy zapłata z góry
Sprzedaz krajowa _w zaleznosci czy sprzedajesz towar czy usluge.../jezeli będzie to usługa, obowiązek podatkowy VAT powstanie tak jak dla usług budowlanych, czyli z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. ....
Ustawa o VAT daje prawo do wystawienia faktury zaliczkowej do 30 dni przed otrzymaniem przedpłaty_, a ponieważ nie wiadomo kiedy ostatecznie zaliczka wpłynie na konto stąd data nieokreślona po czym wystawiona jest nota korygująca datę otrzymania zaliczki ..może taka sytuacja ....
Nota korygująca datę zaliczki to data wpływu na konto a nie data wykonania usługi,,ten dzień wyznacza nam obowiazek podatkowy VAT
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.