Podatek PIT przedsiębiorcy za wrzesień

Dobry wieczór.Czy dobrze zrozumiałem rozliczając dochód za mc wrzesień powinienem naliczyć podatek 17,75%.
Nie
za wrzesień - 18%
od października - 17%
rozliczenie roczne - 17,75%
Przepisy przejściowe od 1 października 2019 roku

Znowelizowana ustawa reguluje także sposób rozliczania zaliczek na podatek dochodowy za IV kwartał 2019 roku. Przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych od 1 października 2019 do dnia 31 grudnia:
●zamiast stawki 18% stosuje się stawkę 17%;
●kwota zmniejszająca podatek wynosi 525,12 zł.

Z uwagi na rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy według stawki 18% dla miesięcy styczeń – wrzesień
oraz według stawki 17% dla przychodów uzyskanych od października do grudnia ustawodawca wprowadza za cały rok podatkowy stawki 17,75%
Kom.1 - imponuje mi z jaką pewnością odpowiadasz na to pytanie, szczególnie, że KIP, kilka portali branżowych i MF twierdzi inaczej:



Czy nową stawkę należy przyjąć już przy zapłacie zaliczki za wrzesień (lub trzeci kwartał u tych, którzy rozliczają się kwartalnie)?

– Przepis przejściowy do nowelizacji (art. 6 ust. 1) mówi, że obniżoną stawkę stosujemy przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych od 1 października. Wynika z tego, że należy ją przyjąć dopiero przy obliczaniu zaliczki za październik wpłacanej w listopadzie – napisał do nas czytelnik.

Zdaniem Janusza Menkiny przedsiębiorcy stosują stawkę 17,75 proc. już przy ustalaniu zaliczki za wrzesień lub trzeci kwartał. Tak wynika z art. 6 ust. 3 i art. 5 nowelizacji.
Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” (szerzej pisaliśmy o tym 16 września). Resort napisał, że od 1 października przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych w 2019 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą stosują skalę ze stawkami 17,75 i 32 proc. (od nadwyżki ponad 85 528 zł), uwzględniając kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 548,30 zł. Takie zasady należy przyjąć również przy liczeniu zaliczki na podatek za wrzesień (wpłacanej do 20 października
Moje zdanie jest takie jak KIP i MF - za wrzesień stawka 17,75% i kwota wolna 548,30 zł. Większej różnicy i tak nie ma bo w rocznym kwota podatku powinna wyjść taka sama.
Skoro są takie niejasności, to przecież można policzyć po staremu 18 % , fiskus się nie obrazi. A prawdopodobnie w PIT może wyjść jakaś nadpłata i będzie miła niespodzianka :)
O pomstę do nieba to wszystko prosi! Jak można tak szybko, tak niejasno dokonywać zmian - no chyba, że to celowe … bo potem przy kontroli będzie za co łupać i nakładać kary. Zawód księgowego zaczyna być mocno stresujący :)
Będę liczyć 18 za IX :)
Kom.6- najwiekszy i najbardziej widoczny bałagan wyjdzie dopiero po wyborach przy rozliczaniu października. Ale to juz będzie po wyborach... Ksiegowi widzą to juz teraz...
No a np. w sytuacji gdy ktoś sam sobie prowadzi kpir i liczy podatki i wyliczył podatek z w dniu 30.09.2019 a płaci do 20.10.2019 to jaka stawka podatku? 18% moim zdaniem. Zapewne to co pisze 7789 jest prawdą bo i potwierdzone, ale gdzie w tym sens?
Bałagan to bedzie wychodził dłuuugo bo zbyt dużo zmian, terminów nakładających się i zbyt dużo prawnej niepewności ...….. i poprawiania na kolanie ……. wyjdzie i po wyborach i przy pit rocznych, nie wspomnę o pitach dla "młodych".
Kom. 6 - a kiedy nie był stresujący ? ;)

Niezależnie czy policzymy 17,75% od września czy od października to kwota łączna podatku wyjdzie taka sama, tyle, że licząc od września w przypadku niekorzystnej interpretacji US (że jednak od października) wyjdą odsetki ale i tak tylko za jeden miesiąc bo kwota za październik to wyrównać. Albo przyjąć i 18% cały rok jak pisze koleżanka i czekać na zwrot.

Swoją drogą to jest niepoważne żeby księgowi czyli ludzie utrzymujący się z liczenia podatków nie wiedzieli jak się te podatki liczy tylko dlatego, że rządzący chcą się za wszelką cenę utrzymać przy korycie. Takich zmian nie było od lat.
...Swoją drogą to jest niepoważne żeby księgowi czyli ludzie utrzymujący się z liczenia podatków nie wiedzieli jak się te podatki liczy tylko dlatego, że rządzący chcą się za wszelką cenę utrzymać przy korycie...

poważnie??
Tak
Solidaryzuje sie...i jeszcze podziwiam przedsiębiorców bo wali im się dodatkowe koszty nie pytając o zdanie ...ppk kasy fiskalne on- linę wzrost najniższej itp. podcina się gałąź na której też urzędnicy siedza ..!!!
Może będą szukać innej gałęzi :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.