Obniżka PIT z 18 na 17% od 01.10.2019

Od 1 października wchodzi obniżony PIT o 1%.

Mój pracodawca stwierdził, że nie wypłaci większej pensji, bo umawialiśmy się na kwotę "do ręki" i tyle ile było, tyle dalej będzie wypłacał, mimo zmniejszenia PIT`u.

Mam umowę o pracę, ale wpisaną kwotę NETTO, a nie brutto.

Czy wobec tego pracodawca ma prawo nie wypłacić większej pensji?

Proszę o pomoc
Ma prawo, skoro jest wpisana kwota netto, to netto się nie zmieni.
To czemu rząd i wszyscy mówią że każdy pracownik dostanie więcej?
Bo generalnie i bezspornie wynagrodzeniem pracownika jest kwota brutto.

Dopuszcza się mimo to w umowie zapis kwoty netto, jak w Twoim przypadku. Niestety taki zapis jest niekorzystny dla pracownika.
Niemniej jeśli dotychczasowa kwota netto nie jest mniejsza od obowiązującej od 1 X. minimalnej netto- to pracodawca nie musi dokonywać zmian.
Cwaniak, przy podpisywaniu umowy mówił że wpisal netto, bo nie chcialo mu sie liczyć brutto, a widocznie chcial oszczedzić na podatku w razie jego obniżenia. Nie jest to fair. Ale taki mamy kraj.
Myślę, że akurat pracodawca był daleki od tego żeby przewidzieć podwyższenie KUP i zmniejszenie podatku. Czy pracodawca cwaniak? A może pracownik niemota? Mógł nie podpisać umowy i walczyć o kwotę brutto w umowie.
Tak, nie znam sie na tym, inaczej bym tu nie pisał. Jestem tez zbyt ufny. Mimo to nie jest to uczciwe, skoro rząd obniża podatek dla pracownika a dostanie to pracodawca. Odbije sobie to inaczej ;)
>6 Jestem tez zbyt ufny-------po prostu wierny Tomasz :)
kwota netto? pierwsze słyszę że ludzie stosują takie wybiegi ...ja bym się nie zgodziła ,w powszechnym obiegu jest kwota brutto i od niej wszystkie pochodne
może zbyt dużo tracisz bo i kup rosnie ,spytaj pracodawcy ile wynosi Twoje brutto ,przecież brakuje pracowników, nie bądż taki zgodny na wszystko
Mam około 3500 brutto. Liczone poprzez kalkulator. Składki opłaca bo sprawdzałem.
Możesz złożyć oświadczenie pracodawcy, aby naliczał wyższe zaliczki na podatek: 17,75%, a nawet 32%. Dodatkowo możesz wycofać wniosek o uwzględnianie ulgi podatkowej. No, a potem odzyskasz nadpłacony podatek w zeznaniu rocznym.
>8 No i zobacz ,jakbyś w umowie miał brutto to wszelkie zmiany typu kup,ulga ,podatek obiecane przez rząd musiałby pracodawca zastosować i byś zyskał Ty, a jak Ci powiedział że nic się nie zmieni w wypłacie wynagrodzenia Twojego
to owszem pracodawca te zmiany zastosuje tylko będzie liczył że tak powiem" od tyłu " i zyska na tym tylko on.( płacy nie musi Ci podnosić bo osiągasz minimum 2600 brutto)
Tak jak napisałem pracownik ma prawo, a pracodawca musi się do jego wniosku zastosować: wycofać PIT-2 i stosować wyższe procentowo zaliczki na podatek (17,75% lub 32%). No, a wtedy będzie można sobie odzyskać w zeznaniu rocznym nadpłacone zaliczki, a będzie musiał je przy takiej konstrukcji umowy sfinansować pracodawca.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Przepisz kod z obrazka:
Captcha
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.