Jak z tymi stawkami 17% a 17,75% w PIT od 10/2019

Pogubiłam sie w zmianach PIT i stawkach 18% zmniejszonej na 17%.
Od 01.10.2019 stawka podatku wynosi 17%, ale za rok 2019 wynosi 17,75%. To w końcu jak: teraz potrącą mi z pensji 17%, a potem jak złożę zeznanie roczne za 2019 to w nim będzie policzona stawka 17,75% i wyjdzie, że będę musiała dopłacić podatek do US?
Wiem, że to czeka na podpis i jeszcze nie klepnięte, ale jak zostanie podpisane, to zostanie piekielnie mało czasu na rewolucje w kadrach.
Jak pracownik złoży oświadczenie, że chce by od 01.10.2019 do 31.12.2019 potrącać mu podatek 17,75% to wtedy w zeznaniu rocznym nie będzie musiał dopłacać?
Nie, zaliczki na pdof z umowy o pracę będą na 17% i nie zmienisz tego żadnym oświadczeniem na 17,75%
Takie wyjaśnienie jest na Gofinie:
Zasadniczo obniżona stawka podatku w wysokości 17% będzie mieć zastosowanie już przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych od 1 października 2019 r., jednak na wniosek podatnika, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych od 1 października do 31 grudnia 2019 r. płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33-35 i art. 41 ust. 1 ustawy o PDOF (m.in. zakłady pracy, organy rentowe, zleceniodawcy), zamiast stawki w wysokości 17% będą stosowali stawkę wynoszącą 17,75%.
A to sorry nie wiedziałam
trzeba by pewnie zajrzeć no noweli ustawy
Skala podatkowa w PIT za 2019 rok - stawka 17%

Skala podatkowa za cały 2019 rok uległa zmianie, choć nowelizowane przepisy weszły w życie w październiku. W efekcie niższy podatek obejmuje wstecznie również podatników, którzy otrzymali wynagrodzenia przed 1 października 2019 r., czyli przed dniem wejścia w życie zmian w przepisach podatkowych.
Skala podatkowa w 2019 r. wyglądać będzie następująco:

17,75% podatek po odjęciu kwoty zmniejszającej - gdy podstawa nie przekroczy 85.528 zł
15 181 zł 22 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł pod odjęciu kwoty zmniejszającej - gdy podstawa przekroczy 85.528 zł

Uwaga!
Dopiero od 2020 r. podatek będzie wynosił 17%. W 2019 r. podatek PIT wynosi co do zasady 17,75%
Nic z tych podatków nie rozumiem . dlaczego 17,75%
Jeśli cały rok ma być 17% to w przeciągu 9 -ciu miesięcy jest nadpłata 9% a nie niedopłata 0,75% w miesiącu.
Więc powinien być zwrot a nie niedopłata.
Srednia roku 2019- 17,75 ok. Czyli za trzy miesiące 3% mniej . Czyli 9-3=6% nadpłaty a nie niedopłaty.
Zawsze byłam bardzo dobra z matmy i chyba coś sfiksowałam.
Ja byłam chyba lepsza z matmy :))))

1% - 12 miesięcy
x%= 3 miesiące

x= 0,25%

:)))
18%-0,25%=17,75%
Ja wiem, że średnia roku to 17,75 % tylko nie rozumiem dlaczego teraz mam potrącać 17,75 skoro wcześniej płaciłam za dużo .
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.