Zakup nieruchomości za gotówkę

Czy zakup przez obcokrajowca mieszkania (lub jakiejkolwiek nieruchomości) za gotówkę (w PL) wiąże się z weryfikacją przez np. US, bank, notariusza czy jeszcze jakiekolwiek instytucje?
Zakup mieszkania to chyba umowa notarialna ? notariusz zgłasza do US
Czyli płaci PCC od zakupu (tak jak obywatel Polski)? A czy US może sprawdzić źródła posiadania przez obcokrajowca finasowania tego zakupu?
Może , zależy od kwoty
Dziękuję! Sprzedaję mieszkanie Słowakowi, on chce zapłacić całą kwotę gotówką i zastanawiam się czy to nie jakieś "lewe" pieniądze.
Umowa u notariusza i przelew najlepiej
Umowa ok to wiem, ale nabywca nie chce przelewu, jedynie gotówka i nie negocjuję ceny więc jestem tu zadowolony.
Umowę notariusz przesyła do US, ryzyko

Co na to urząd skarbowy?

Transakcja za gotówkę jest w naszym kraju normalnym zakupem finansowym. Mimo to istnieje pewne ryzyko, że uzbierane przez lata oszczędności nie widniejące na żadnym koncie bankowym, mogą zainteresować urząd skarbowy. Wpływy finansowe, których nie można w żaden sposób udokumentować fiskus nazywa “nieujawnionymi dochodami”. Gdy uzbierana “do skarpety” kwota koresponduje z tym, co mamy na koncie w banku i nie jest to ogromna ilość pieniędzy, istnieje małe prawdopodobieństwo że przy zakupie za gotówkę nieruchomości, będzie trzeba te dochody w jakiś sposób wykazać. Jeśli jednak ktoś nie miał nigdy w zwyczaju korzystać z rachunków w banku, a wszystkie pieniądze trzymać w domu i nie mieć na ich istnienie żadnych potwierdzeń, rachunków czy umów, wówczas istnieje ryzyko, że tak sporym zakupem podatnika jakim jest nieruchomość, urząd skarbowy będzie chciał przyjrzeć się nieco bliżej.
Doczytalem gdzies ze podatek od nieujawnionych dochodów dotyczy tylko dochodów uzyskanych w PL. A tu dochody są uzyskane poza Polską i nie wiem jak Polska ma jakiekolwiek prawo skontrolować taka transakcję.
Jak to Ty sprzedajesz i masz umowę u notariusza to możesz przyjąć i gotówkę :))
US co najwyżej może zainteresować czy jest od tej sprzedaży pod.doch. a nie czy dostałeś got.czy przelew
Zrób wpłatę na swoje konto w dniu otrzymania i w treści sobie każ dopisać , że ze sprzedaży, nie masz obowiązku
jako sprzedająca , aby zapłata była przelewem
Akceptując płatność w gotówce ryzykujemy też przyjęcie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. W skrajnym przypadku sąd może zasądzić w takiej sytuacji przepadek pieniędzy, chociaż do orzeczenia przepadku konieczne jest zidentyfikowanie konkretnych banknotów pochodzących z przestępstwa, co jest trudne w przypadku, gdy pieniądze zostaną wpłacone do banku. - Zgodnie z obowiązującym orzecznictwem orzeczenie o przepadku pieniędzy nie może operować wartościami przepadających sum, ale oznaczeniem specyficznym przepadających banknotów, które są znakami (nośnikami) wartości pieniężnych – wyjaśnia Amelia Szukowska. - Z uwagi na to prawdopodobieństwo przepadku określonej sumy pieniężnej jest niewielkie, jednakże należy je wziąć pod uwagę – dodaje.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.