Sprzedaż nieruchomości ze stawką zw - a wyliczenie proporcji sprzedaży

Wiem, że sprzedaż nieruchomości ze stawką zwolnioną - gdzie nieruchomość ta stanowiła środek trwały i była wykorzystywana w działalności gospodarczej (była wynajmowana) - to sprzedaży takiej nie wlicza się do wyliczenia proporcji

Ale moje wątpliwości budzi fakt, że podatnik ma wykazany PKD 68.31.Z - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

I teraz być może źle łączę tą sprzedaż nieruchomości - środka trwałego to jedno a sam symbol PKD to drugie - i nie jest on ze sprzedażą środka trwałego-nieruchomości związany?

Może ktoś podpowie czy przy takiej sprzedaży nie powinnam uwzględniać przy wyliczaniu proporcji przy sprzedaży mieszanej?
Z wyliczeń wyłączona jest sprzedaż śr trw. i tyle. art. 90

5. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.
Wliczasz te sprzedaz do ustalenia proporcji.Srodek trwaly musi byc uzywany przez podatnika na potrzeby jego dzialalnosci zeby nie byl wliczany do ustalenia proporcji.Jezeli byl wynajmowany to znaczy ze nie byl uzywany-utrwalona linia interpretacyjna
Czyli odpowiedź brzmi, że jednak powinno się wliczać do ustalania proporcji?
Tak wliczasz
Brak PDK nie oznacza, że podatnik nie prowadzi działalności w zakresie najmu. Skoro ją prowadzi stale i naierucm. sa w śr. trw. to nie podlegają włączeniu do wyliczenia proporcji.
Wyłączone są obroty z tytułu transakcji dotyczących:
1) pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych;

A stałe działanie to nie jest transakcja pomocnicza.
W swojej odpowiedzi powolalam sie na art 90 ust 5 a nie ust.6. Prosze siegnac do interpretacji indywidualnych kiedy srodek trwaly jest uzywany na potrzeby dzialalnosci podatnika.
6> Skoro już jest powołanie na interpretacje to prosze jakąs podrzucić. Podatnik prowadzi działalnośc najmu, zarabia na tym to przecież śr. trw. służy dg, bo niby czemu innemu?
Poszukałam trochę w tym temacie i rzeczywiście wg interpretacji wynika, że jeżeli środek trwały jest oddany w najem - to wtedy nie spełnia warunku określonego w art. 90 ust. 5 ust. o VAT i jego sprzedaż podlega wliczeniu do proporcji obrotu (interpr. indywid Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9.01.2014 r., nr IBPP1/443-874/13/BM

A tu wykluczenie odnoście art. 90 ust. 6 pkt 1: wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Po 640/11


Czy też interpretacja:

ILPP2/4512-1-198/15-5/MN - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 9.06.2015 r.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.