Złoto inwestycyjne

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi księgowość w formie KPiR. W sierpniu 2019 zakupił dwie sztaby złota inwestycyjnego od Mennicy. Przedsiębiorca ten nie prowadzi działalności związanej z obrotem złota. Zakup złota będzie traktowany wyłącznie jako zabezpieczenie na przyszłość. Jak traktować zakup takiego złota? Jako koszty uzyskania przychodu czy może jako towary? Czy może w ogóle tego nie wprowadzać w KPiR
Przecież kupił sobie złoto prywatnie, gdzie tu widzisz związek z jego dg.
Zabezpieczenie jego osobiście czy firmy?
Przecież jego firma to on, jego imię i nazwisko :)
Problem w tym że klient wziął fakturę na firmę. Dodatkowo sprawa mi się komplikuje bo drugą fakturę wziął na osobę fizyczną.
Jaki widzisz problem w tym, że wziął fakturę na firmę ?
Skoro klient wziął fakturę na firmę, zapłacił z rachunku firmowego, to chce aby zostało to rozliczone w ramach działalności gospodarczej. Drugą fakturę wziął na osobę prywatną. I tu mi się to nie podoba. Sprzedaż takiej samej czynności w ramach działalności i prywatnie. Moim zdaniem powinno być albo jedno albo drugie. Mam nadzieję tylko że nie będzie czynność powtarzająca się. Ale wracając do pytania w dalszym ciągu nie wiem jak to wprowadzać na KPiR. Może faktycznie nie powinnam tego wprowadzać. Nie miałam wcześniej do czynienia ze złotem. Zastanawiam się tez czy nie powinien mieć zezwolenia/ koncesji na obrót złotem.
Kurde, ale masz problemy - i raczej sama je tworzysz.

"Zastanawiam się tez czy nie powinien mieć zezwolenia/ koncesji na obrót złotem." - a gdzie tu jest obrót złotem ?
Twoim zdaniem osoba fizyczna nie może sobie kupić złotej sztabki na lokatę kapitału ?
To, że wziął fakturę na firmę wcale nie oznacza, że chce tego o czym napisałaś. Tak ci powiedział ?
Jeśli tak, to go wyprowadź z błędnego myślenia. I przy okazji sama zmień swoje podejście do tej sprawy.
Obrót pojawi się przy sprzedaży.
Koleżanko cały czas piszesz w pretensjonalny sposób. Zaznaczyłam że jeśli chodzi o złoto nie mam doświadczenia. Przeczytałam naprawdę wiele artykułów w tym ustawy ale nie czuję się z tym na siłach. Czy byłabyś uprzejma napisać co Ty byś postąpiła w takiej sytuacji?
No, sorry, do tej pory nie pisałaś o żadnej sprzedaży tego złota.
Ja też nie mam doświadczenia ze złotem, poza noszeniem biżuterii :)
Być może na obrót złotem trzeba mieć jakieś zezwolenie czy koncesję, nie wiem tego i nie szukałam w necie informacji.
A jeśli trzeba mieć, to przecież twój klient tego nie ma.
Na początku napisałaś, że kupił sztaby wyłącznie jako zabezpieczenie na przyszłość. A teraz piszesz o sprzedaży.
I jak się do tego odnieść ?

A co do mojego pisania - jest takie powiedzenie "ten typ tak ma" :)
Takiej faktury nie księgowałabym do kpir.
Koleżanko dzięki wielkie ;)
Też tak przypuszczałam co do księgowania w KPiR. Po prostu klient ten jest bardzo nieobliczalny i coś czuję że mogę mieć więcej takich faktur i muszę myśleć już do przodu i o sprzedaży.
Dlatego najlepiej moim zdaniem potraktować to jako zakup prywatny.
Przecie już po 10-tej rano tak napisałam :)
Może te sztabki przetopi na małe dla wypłaty dla pracowników w razie godziny "W"? :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.