Wyrok sądu a korekta vat

Mamy wyrok sądu z dnia 20.07.2018 - przegraliśmy z kontrahentem, który nie zapłacił nam za wystawione faktury na kwotę 19680,00 w tym 3680,00 vat. Czy na podstawie tego wyroku mogę skorygować podatek vat w deklaracji za 08.2019 ?
Nie. Musisz wystawić korekty fv na minus i skorygować na zasadach ogólnych.
Jak głównej faktury nie zatwierdził, to nie potwierdzi też korekty
Jeśli zgadzacie się z wyrokiem że należność nie istniała to trzeba skorygować pierwotną deklarację VAT o podatek należny z tej faktury
Https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/729010,Czy-mozna-skorygowac-faktury-do-zera-gdy-sad-nie-uznal-zasadnosci-roszczen.html
Https://interpretacje-podatkowe.org/faktura-korygujaca/ippp2-443-1229-12-6-kom
Ale skąd wiecie jaka jest treść wyroku, skąd pomysł, że należność nie istniała ?
Wyrok jest z lipca 2018 (czyli z przed ponad roku), a Ty chcesz dokonać korekty dopiero w sierpniu 2019?
Dlaczego?

Czego konkretnie dot. wyrok? Wystawiliście "puste" faktury, zawyżyliście kwoty na fakturach?

"to nie potwierdzi też korekty" - Nie ma takiego wymogu, aby nabywca potwierdzał korekty faktur.
Usługa marketingowa -przedstawiciel handlowy nie był upoważniony do podpisywania takich faktur ( chociaż część faktur kontrahent wcześniej uznał i zapłacił ) - kontrahent nie zaksięgował tych faktur u siebie - to i nie podpisze korekt.
Jest jakieś wyjście aby odzyskać zapłacony vat?
Ale nie piszesz czy usługa została wykonana. Faktury nie muszą być podpisywane, więc podpisanie faktury przez przedstawiciela wg mnie nie jest żadnym argumentem do nieuznania faktury.
No, ale przecież żaden przepis nie nakazuje podpisywania faktur kor. przez nabywcę.
Dla Ciebie, aby dokonać korekty wystarczy potw. odbioru faktury, czyli wystarczy wysłać je listem za potw. odbioru. No i nabywca nie musi ich wcale księgować jeżeli nie księgował faktur pierwotnych.
8> a kto ci każe mieć podpisane korekty? Jak w kom. 10
Usługa była wykonana - cóż kontrahent to bardzo duża firma korporacyjna z prawnikami, przegraliśmy.
Na kwotę 19680,00 składają się 3 faktury. Dwie z roku 2013 i jedna z 2014r. Ostatnia rozprawa była 26 czerwca 2018 a wyrok jest z dnia 20 lipca 2018. Czy nie jest za późno na wystawienie korekt? Jeśli wystawię korekty to zmniejszy mi się dochód za 08.2019 ( a tego bym raczej nie chciała) zależy mi bardzo na podatku vat.
Co mogę zrobić aby odzyskać vat?
No, ale czemu aż ponad rok z tym zwlekaliście, w rok masz z przed ponad roku, a teraz się zastanawiasz dopiero jak odzyskać VAT? Zasada jest taka, że masz na takie korekty 5 lat.
W roku 2018 byliśmy na pełnej księgowości którą prowadziło biuro rach. Od roku 2019 jesteśmy na kpir i przypomniało nam się o tym wyroku - no cóż stało się. Te 5 lat liczone od wyroku czy od daty wystawienia faktury?
5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.
1-faktura z 23.05.2013 - nie będę mogła zrobić korekty
2-faktura z 04.12.2013 - będę mogła zrobić korektę
3-faktura z 03.02.2014 - będę mogła zrobić korektę
Czy dobrze ?
Kom.16 dobrze
trzeba było ulgę na zle długi robić - teraz to już po ptakach, możesz wysłać te korekty za potwierdzeniem odbioru, podpisanej korekty nie potrzebujesz - zwrotka będzie dowodem na dostarczenie, n atomiast zastanów się mocno czy musisz korygować ten vat, bo masz art.108
Każda osoba, która wprowadza do obrotu prawnego fakturę VAT z wykazaną kwotą podatku (bez względu na powód nieprawidłowego wystawienia faktury) ma obowiązek zapłaty wykazanego w niej podatku VAT. „Puste” faktury nie są uwzględniane w deklaracjach VAT. Jeżeli to jednak nastąpi trzeba dokonać korekty deklaracji chyba, że doszło do zawyżenia podatku VAT – wtedy, zdaniem Ministerstwa Finansów, (gdy transakcja wystąpiła) nie ma podstaw do korekty deklaracji.
Ryzyko że nic nie odzyskasz jest duże...
Masz rację. Po zastanowieniu się - nie robimy nic z tym fantem. Trochę szkoda ale trudno.
Dzięki serdeczne za podpowiedzi. Pozdrawiam
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.