Polisa w ratach a sprzedaż auta

W lipcu zawarłam umowę ubezpieczenia pojazdu płatną w 4 ratach. Cała polisa została zaksięgowania w koszty w dniu zawarcia. Została zapłacona tylko rata 1. W sierpniu pojazd został sprzedany. Czy w sierpniu powinnam dowodem wewnętrznym dokonać korekty kosztów 2,3, i 4 raty tej polisy? A jeżeli dostanę zwrot składki z 1 raty to potem jeszcze raz dokonać korekty kosztów w dacie przelewu od ubezpieczyciela?
Powinnaś dokonać korekty ale ratami tylko proporcjonalnie do okresu kiedy samochód był środkiem trwałym.

Przykład

Podatnik w listopadzie 2016 r. zawarł umowę ubezpieczenia OC samochodu osobowego będącego firmowym środkiem trwałym. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje okres od listopada 2016 r. do października 2017 r. Roczny koszt składki ubezpieczeniowej wynosi 1.200 zł i jest płatny w 4 ratach po 300 zł. Ponieważ podatnik prowadzi podatkową księgę metodą uproszczoną, wydatek z tytułu składki ubezpieczeniowej OC ujął w całości w kosztach podatkowych, w kwocie 1.200 zł, w dacie wystawienia polisy ubezpieczeniowej.

W dniu 28 lipca 2017 r. podatnik sprzedał firmowy samochód. Stąd z końcem lipca 2017 r. wykreślił go z ewidencji środków trwałych. W związku z tym dokonał również korekty zaliczonego do kosztów podatkowych ubezpieczenia o tę część składki ubezpieczeniowej, która dotyczy okresu po sprzedaży samochodu, czyli o kwotę 300 zł, tj. (1.200 zł : 12 m-cy) × 3 m-ce.
Natomiast zwrot będzie przychodem jeżeli w tej części ta składka była wcześniej kosztem

Na gruncie przepisów o podatku dochodowym, do przychodów nie zalicza się zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z art. 14 ust. 3 pkt 3a updof i art. 12 ust. 4 pkt 6a updop.

Oznacza to, że otrzymany od ubezpieczyciela zwrot pozostałych do rozliczenia składek na ubezpieczenie OC i AC, których spółka sprzedająca samochód nie ujęła w kosztach podatkowych - nie będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast w przypadku gdyby otrzymany od ubezpieczyciela zwrot składek na ubezpieczenie OC i AC dotyczył składek, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych, to wówczas zwróconą kwotę należy zaliczyć do przychodów podatkowych.
To nie był śt, samochód był w leasingu operacyjnym. Umowa leasingu zakończyła się 16 sierpnia. Polisa była od 14 lipca. Czyli tak naprawdę w kosztach mogę zostawić to, co dotyczy okresu od 14 lipca do 16 sierpnia, a całą resztę ująć w KPiR w pozostałych wydatkach ze znakiem minus? W takim wypadku, jeżeli otrzymam jakikolwiek zwrot (a otrzymam, bo samochód został sprzedany 24 sierpnia, natomiast I rata obejmowała 3 miesiące licząc od 14 lipca), nie będzie on już przychodem, bo będzie to zwrot za okres niewykorzystany, czyli od 24 sierpnia, a ja w koszty będę miała zaliczoną tylko tę część do 16 sierpnia. Dobrze rozumiem?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.