Amortyzacja - rozpoczęcie amortyzacji .

Czy jest dopuszczalne, że środek trwały wprowadzony do ewidencji środków trwałych w VIII/2018, amortyzacja odliczana dopiero od I/2019?
Czemu tak ?
Masz kh czy kpir?
Amortyzacja powinna być liczona od 09/2018; możesz w kosztach nie mieć w 2018r. odpisów, ale amortyzacja powinna "lecieć" już od 09/2018.
Dostałam do rozliczania firmę, która przeszła do mnie z innego biura.
Poprzednie biuro ma wprowadzone środek trwały do ewidencji w VIII/2018, od VIII-XII/2018 są faktury księgowane na paliwo i naprawy do tego środka trwałego. A odpisy amortyzacyjne są robione dopiero od I/2019.

Zastanawiam się czy ta amortyzacja może lecieć od I/2019 do pełnego zamortyzowania? Czy jednak powinnam liczyć, że amortyzacja była już od IX/2018 i poprostu za okres IX/18 - XII/18 przepadła ( skoro tamto biuro nie odliczyło odpisów w koszty).?
Kpir
W 2018 amortyzacja mogła byc przyjeta w stawce 0%
Czyli ta amortyzacja może lecieć od I/2019 do pełnego zamortyzowania? Czy jednak powinnam liczyć, że amortyzacja była już od IX/2018 i poprostu za okres IX/18 - XII/18 przepadła ( skoro tamto biuro nie odliczyło odpisów w koszty).?
Tak właśnie niektóre biura robią
Skoro nie była naliczana w 2018 to ja był za 2018 przyjęła stawkę 0%
a od 2019 - wg klasyfikacji z KŚT
Przed chwilą dzwoniłam na infolinię i powiedzieli mi, że to jest oczywista pomyłka i dlatego aby uwzględnić odpisy muszę zrobić korekty za poprzedni rok.
Ja miałam podobną sytuację , ale zorientowałam się w styczniu br i zrobiłam amortyzację na cały 2018r jednego śT
i zaksięgowałam ją do grudnia 2018
Rozumiem. Dziękuje za pomoc
Kom.9
wcale to nie musi być oczywistą pomyłką - mozna zastosowac stawkę 0%
podatnik może co roku zmieniac stawkę amortyzacji
12

Repetko, podaj mi - proszę - podstawę prawną tego, że można co roku zmieniać stawkę amort.
Art.22i / pdof

5. Podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji,
albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Dziękuję bardzo :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.