Zrywki na rolce

Firma kupuje czasem torebki foliowe , takie zwinięte na rolce i takie z suwakiem zamykającym i wykorzystuje dla własnych potrzeb, to rozumiem że takie torebki foliowe nie podlegają opłacie recyclingowej ?
Zrywki nie, ale te z suwakiem są powyżej 15 mikronów więc obawiam się, że podlegają opłacie
Ale jak od nich odprowadzać opłatę? skoro ich nie sprzedajemy tylko potrzebujemy dla siebie do firmy.
Delfina, wg mnie tylko od sprzedanych reklamówek.
Jak zużyjesz na własne potrzeby to ewentualnie masz odpad i z tego będziesz musiała pewnie "wyspowiadać" się w jakimś środowiskowym sprawozdaniu :)

Art. 40a. 1. Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.
Cześć dziewczyny
ja sie zastanawiam - producent koszulek pakuje je w torebki foliowe lub w torebki strunowe
doczytałam na stronie MF że strunowe podlegają pod recykling
czy te torebki tez podlegaja pod opłate?

w ustawie pisze o handlu detalicznym/hurtowym - nic o producencie
koszmar
Repetku, czytając literalnie to co wkleiłam - to wydaje się, że nie powinien płacić. Znawcą w tej dziedzinie to się nie czuję... ehh
No u mnie jest tak że do tych strunowych to pakują na przykład tabletkę na odrobaczywienie psa, kiedy klient przychodzi taką kupić, bo to jest przychodnia weterynaryjna.
albo dla takich potrzeb np. mają na szpitalu jakieś zwierzątka po operacji i trzeba im podawać tabletki różne i do tych torebek wrzucają po kilka tabletek, które odcinają z całości opakowania bo na przykład trzeba podać konkretnym zwierzaczkom na szpitalu, lub klientowi na drogę, gdy już zabiera zwierzaka do domu.
poza tym te torebki są są zakupowane od hurtowni farmaceutycznych, tam gdzie oprócz leków kupujemy strzykawki jednorazówki, rękawiczki lateksowe, buteleczki.
wydaje mi się że tu może rzeczywiście jedynie by to podlegało pod odpady i sprawozdania o odpadach.
no powiem że im więcej o tym myslę to tym więcej wątpliwości nachodzi
Repetek - opłacie recyklingowej podlegają te torebki, które są oferowane jako - w uproszczeniu mówiąc - torba na zakupy w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego. Producent, jeśli pakuje koszulki w torebki foliowe lub strunowe, to co najwyżej płaci opłatę produktową od wprowadzania produktów w opakowaniach. Natomiast nie są to wg mnie torby na zakupy. Co innego gdybyście jeszcze dodatkowo opakowane koszulki pakowali w jakiś worek przy sprzedaży - to już można uznać za torbę na zakupy. Trochę wypytałam w Ministerstwie Środowiska i pani powiedziała, że w uproszczeniu chodzi o to, czy dany worek jest składową produktu, czy też torbą do przeniesienia tego produktu. Np. jak w ogrodniczym kupujesz ziemię w worku (w sensie paczkę ziemi), to nie jest to torba na zakupy, no chyba że dany sklep ma ziemię w skrzynce i łopatką ładuje do worka, to wówczas taki worek jest torbą na zakupy.
Ok - dzięki
Kom.7
ok, to jak mamy tabletki ...takie przysłowiowy listek, i odcinamy połowę i dajemy klientowi i pakujemy to w woreczek strunowy, to jak to traktować ? co myślisz ?
Na sronie gov.pl serwis wyczytałam, że opłata recyklingowa za torebki foliowe obowiązuje przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego.
w takim razie skoro przychodnia weterynaryjna jest jednostką usługową, to ją to nie obowiązuje.
czy dobrze myślę ?
No z tą przychodnią to twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony zastanawiałabym się, czy w ogóle można uznać przychodnię za jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego - pytanie brzmi, czy przychodnia handluje tabletkami tak jak apteka (wówczas 'torby na zakupy' bez względu na gabaryt podlegają opłacie recyklingowej), czy też sprzedaż tabletki jest elementem usługi medycznej - przychodzi klient na badanie z kotkiem czy pieskiem, doktor ogląda, mówi "trzeba odrobaczyć", koszt X zł, i daje tabletkę lub pięć (w woreczku). Byłabym raczej za usługą medyczną, ale nie wiem, jak to rzeczywiście wygląda w sensie przebiegu wizyty. Myślę, że po prostu trzeba się zawsze zastanowić nad dwoma rzeczami: czy jest to jednostka handlowa oraz czy dany worek/torebka służy jako torba na zakupy. Czy ja mogę np. z ulicy do tej przychodni pójść i powiedzieć, że chcę kupić 3 tabletki na odrobaczenie kotka, czy to jednak wymaga wizyty z rzeczonym kotkiem, kontaktu z lekarzem, diagnozy itp..
Kom.11
tak Agnieszko, bo to trudny orzech.
ponieważ zarówno klient korzystający z usługi może takie tabletki nabyć w ramach usługi, jak i ten prosto z ulicy wchodzi do przychodni i prosi o tabletki na odrobaczywienie. wystarczy podać wagę pieska i dostanie odpowiednią dawkę.
Tak się dzieje tylko w przypadku tabletek na odrobaczywienie. Inne leki tylko i wyłącznie przy wizycie klient dostaje lub na receptę .
ale w przypadku sprzedaży tabletki na odrobaczywienie tu już nie będzie to pewnie usługa tylko handel. dopytam jednak w przychodni jedna sprawę.
czy oni jako przychodnia mogą tak handlować tym lekiem, czy tylko do usługi mogą to czynic.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.