Prowadzenie KPiR - księgowanie składek ZUS

Cześć. Mam kilka pytań dotyczących Księgi przychodów i rozchodów, jeśli chodzi o księgowanie składek na ZUS. Chcę się upewnić czy dobrze to rozumuje oraz potrzebuje kilka informacji. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

1. Do KPiR w koszty wpisuje tylko wartość składki na ubezpieczenie społeczne za siebie. Składka na ubezpieczenie zdrowotne może być odjęta od podatku na koniec miesiąca, dobrze rozumiem? Z tym, że z tego co wiem, nie cała, nie 9% podstawy wymiaru tej składki, a 7,75%, tak?
2. Czy jeżeli koszty w ciągu kilku miesięcy są wyższe, niż przychody, a w kolejnym miesiącu przychody są większe, to mogę odliczyć składkę zdrowotną tylko za ten miesiąc czy za wszystkie poprzednie również?
3. Jak zaksięgować koszty pracownika, który jednocześnie pracuje u innego pracodawcy na pełen etat i muszę zapłacić za niego tylko składkę zdrowotną na umowie zlecenie. Czy tę składkę mogę wpisać w KPiR w miesiącu, w którym ją opłacam?
4. Sytuacja taka jak powyżej, lecz w przypadku pracownika, który nie osiąga minimalnego wynagrodzenia u innego pracodawcy, więc muszę za niego zapłacić również składki społeczne. Czy w takim przypadku mogę wpisać w KPiR wszystkie składki jakie za tego pracownika poniosłem?
5. Czy podatek wynikający z umowy zlecenie pracownika również wpisuje się do księgi?
1 - tak - ale jak ktoś opłaca tez składki na FP to ta składka jest tez kosztem / czyli suma: społeczne + FP w KUP w dacie zapłaty. Zdrowotną (zapłaconą) odliczamy od podatku - 7,75% podstawy tej składki (czyli w 2019 - 294,78zł)

2 - składki odliczamy narastająco - czyli sumujemy wszystkie skałdki zapłacone do m-ca za który wyliczamy zaliczke na podatek

3 - kosztem zatrudnienia zleceniobiorcy jest jego wynagrodzenie brutto

4 - składki społeczne + FP + FGŚP które opłaca zleceniodawca (część płatnika) są kosztem w miesiącu ich faktycznej zapłaty

5 - sam podatek nie - kosztem jest wynagrodzenie brutto
Dziękuję za odpowiedź. A jak to jest z tym FP i FGŚP. Faktycznie korzystając z kalkulatora umowy zlecenie wychodziły mi te składki, jednak podczas rozliczenia w ZUS'ie nic takiego się nie naliczyło. Jak mam to rozliczyć i czy muszę to zrobić?
W DRA wprowadzic je ręcznie
A co ze składkami zdrowotnymi wynikającymi z umów zlecenie? Nie są moim kosztem, nie mogę ich wliczyć, odliczyć?
Ta składka jest zawarta w kwocie brutto, którą księgujesz
tak samo podatek, też "siedzi" w kwocie brutto

np. zlecenie na 2000 brutto
księgujesz w koszty wynagrodzenie brutto 2000zł

a wypłacasz:
- zleceniobiorcy 1687 zł
- do US 133 zł
- do ZUS 180 zł
1687+133+180 = 2000zł
razem 2000zł, więc wszystko masz w kosztach
Dziękuję za odpowiedź, już rozumiem. Twój przykład jednak odnosi się do sytuacji, gdzie pracownik pracuje jednocześnie na etacie gdzieś indziej. A jak byłoby w przypadku, gdyby nie pracował gdzieś indziej i musiałbym uwzględnić dla niego składki społeczne? Tam jest podział na składki pracownika i pracodawcy. Rozumiem, że te pracownika, to i tak będzie zaksięgowane w całości jako wynagrodzenie brutto, natomiast koszty pracodawcy księguje osobno?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.