Czy mam OBOWIĄZEK księgowania listy płac i składek ZUS pracowników?

Czy muszę to księgować? Te koszty powodują u mnie stratę a VAT i tak muszę płacić.
Nie musisz
Podłącze się pod pytanie Repetku gdzie ja mogę to wyczytać że nie ma takiego obowiązku, jestem na KH i jest podobnie jak w pytaniu
Https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-niewykazanie-kosztu-a-rzetelnosc-ksiegi-przychodow-i-rozchodow
Dzieki za link ;-)
Ale najlepiej jak przestanę to księgować od nowego roku, teraz księguje i nagle przestanę? A księgowanie w kratkę to też nie dobrze wygląda prawda?
Podatnik nie ma obowiązku księgowania żadnych kosztów (poza wyjątkami na kpir), to jest jego prawo a nie obowiązek, przecież us na tym nic nie traci. Co innego wiarygodność i rzetelność takich ksiąg i sprawozdań dla odbiorców zewnętrznych.
Kom.5

możesz zaprzestać nawet w trakcie roku
Dziękuję wszystkim za pomoc :)
Kom. 2 a ustawa o rachunkowości?
Kom. 9 no właśnie , muszę dzisiaj przeczytać. U nas od początku roku wychodzi duża strata , gdybym nie zaksięgowała listy płac myśle że wyszedł by podatek za sierpień
Repetek, jesteś pewna?
Czy przytoczone w rozporzadzeniu koszty robociny - to nie są koszty wynagrodzeń właśnie?
Art. 6 UoR W księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

i Art. 24. czytając te art. rozumiałabym że trzeba zaksięgować wszystkie koszty. Repetku nigdy tego nie praktykowałam że czegoś nie zaksięgowałam dlatego mam wątpliwości.
10

Bilansowo księguj wynagrodzenia ale jako nkup - do wyliczenia PIT/CIT nie wejdą.
Kom 14 ,
rozumiem tylko mam wątpliwości ...
15

jakie?
Czy faktycznie nie ma obowiązku księgowania wszystkich kosztów....wyjątek to zakup towaru handlowego który mamy obowiązek zaksięgować w koszty?
17

dokładnie tak :)
Dziękuję Ci bardzo za potwierdzenie , rozjaśnienie i wogóle ...... ;-) fajnie że jesteś na tym forum :-)
Miło mi to czytać :)
Wszyscy sobie tutaj pomagają - to bardzo cenne i również dziękuję wszystkim tutaj zaglądającym i pomagającym :)

♥♥♥
Dziwny sposób ...- firmy raczej tną koszty aby mieć zysk, a tu nie księgować kosztów aby mieć dochód i płacić podatek....
czyli jak mi szef (kh) powie że chce zysk, to mam "wyrzucić" z kosztów wynagrodzenia?!
to wtedy mnie opieprzy, ze taki duży podatek do zapłaty....
coś nie kumam przez te zmiany przepisów
Przy pełnej księgowości nie występuje "widzi mi się" przy księgowaniu kosztów. Koszty podlegają zaewidencjonowaniu w księdze wg UOR wszystkie! Ewentualnie można nie uznać ich podatkowo za kup.

Art. 77. Kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do:

1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,

2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, sporządzenia ich niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tych sprawozdaniach nierzetelnych danych

- podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
Kom.22

Patrz kom. 14

:)
-na księgach obowiązkowo, aktywa z pasywami się rozjadą,
-na kpir też ponieważ np. kontrola z ZUS - proszą o wydruk kpir, gdzie sprawdzają wynagrodzenia,
jest sporo różnych informacji składanych do banków, leasingodawców, GUS - gdzie podaje się liczbę pracowników, czasami przesyła DRA, no a do GUS raportuje się dane o czasie pracy, wynagrodzeniach,
jak musisz to tnij inne koszty, obniż amortyzację, wyrzuć inne koszty pośrednie, chowanie kosztów wynagrodzeń mija się z celem i będzie kłopotliwe
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.