Biała lista - juz problemy

Kontrahent od ktorego kupujemy towar ma dla kazdego wiekszego kontrahenta utworzone osobne konto, na to konto przelewany za faktury i od razu wiadomo, kto ma jakie saldo. Niestety nie ma tego konta na białej liście, co teraz? czy nie zaliczę w koszty faktur, jesli przeleje na ten "nasz" rachunek?
Wtedy należy o tym fakcie zawiadomić US w ciągu trzech dni od dokonania przelewu.Tak piszą w RP
Jeżeli płatność zostanie zapłacona na inny rachunek niż wykazany w rejestrze aby UNIKNĄĆ SANKCJI mamy 3 dni od dnia złożenia zlecenia przelewu na poinformowanie Urzędu Skarbowego o tym fakcie .

Na zawiadomieniu powinno znaleźć się:

- nr nip dokonującego zapłaty;
- dane wystawcy faktury wskazane na fakturze (nip, nazwę , adres)
- numer rachunku ma który dokonano należności;
- wysokość należności zapłaconej przelewem.

SANKCJE
❌ ZAKUP TAKI NIE BĘDZIE STANOWIŁ KOSZTU UZYSKANIA PRZYCHODU;
❌ ZAKUP TAKI BĘDZIE TRAKTOWANY JAKO NASZ PRZYCHÓD W DNIU ZLCENIA PRZELEWU I OPODATKOWANY WG STAWKI PIT/CIT.


Nie dotyczy transakcji zagranicznych i kompensat .
Radze czytac przepisy. Zależy jaka kwota. Sankcje w pod dochd. dotyczą transakcji > 15 tys. zł, a nie każdej kwoty.
2> szkoda, że nie dodali, że przepisy dotyczą transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:
Oczywiście dotyczy to kwoty powyżej 15 tyś. zł.
Skoro co najmniej raz w tygodniu mam taki przelew, to za kazdym razem mam zglaszac to do US??
Poza tym zgłoszenie r-ku do US w ciagu 3 dni dotyczy zakupów od podatnika czynnego vat, a nie od każdego podatnika.
Takich własnie mam, czynnych i juz teraz widze, ze wsrod podstawowych moich dostawcow, wiele firm ma te subkonta dla swoich klientów, brak tych rachunków na białej liście, to jest niemozliwe, zeby kazdy taki przelew non stop zgłaszac................
A może to są rachunki wirtualne w banku? To takich r-ków nie będzie na BL, musi być tylko zgłoszony rachunek podstawowy, pod który są podpiete rachunki wirtulane. Wtedy sprawdzając r-k wirtulany w wykazie podatników nie bedzie go na BL, ale bedzie komunikat "Wyszukiwany numer rachunku jest zgodny ze stosowanym wzorcem i pasuje do jednego z rachunków wyświetlonych na wykazie”.
Też tak myslałam, niestety pokazało mi, że "rachunek nie figuruje na wykazie" :(
A to faktycznie może być niezgłoszony r-k, więc póki nie wejdą sankcje, to cierpliwie czekałabym, może się pojawi, bo teraz wszyscy na gwałt robia aktualizacje r-ków, a za np. m-c sprawdziła i wtedy poinformowała kontrahenta o braku r-ku.
Jest kilka obszarów których nie dopracowano tworząc ustawę :
1) Płatności za media i abonament komórkowy, które trafią na rachunki wirtualne, mogą nie być kosztem uzyskania przychodu (problem powyżej) ma być rozwiązanie problemu do końca 2019 że rachunki wirtualne mają zostać powiązane z głównymi rachunkami firm ( teraz jeszcze tego nie ma )
2)Płatności, które trafią na cesyjne rachunki bankowe mogą nie być kosztem uzyskania przychodu Problem ma zostać rozwiązany do końca 2019 r.
3) Płatności za pomocą kart kredytowych i za pośrednictwem operatorów takich jak PayPal, PayU, BlueMedia mogą nie być kosztem uzyskania przychodu Przedsiębiorca nie zna rachunku, na który przelewane są pieniądze, i nie ma pewności, czy znajduje się on na białej liście VAT MF planuje rozwiązanie tego problemu z KIR i bankami
zapewne jak zwykle dalsze niedociągnięcia pokaże życie
Ustawa dziurawa jak ser szwajcarski ;)
Wniosek? Nie zaprzątać sobie tym głowy i poczekać spokojnie do końca roku, praktyka obnaży wszystkie buble z tym związane, póki co nie ma sensu tracić nerwów.
Czyli co? Podsumowując : Wg Was na razie przelewać na konto z faktury i nie zgłaszać do US?
15> i nie zgłaszać do US? - a na jakiej podstawie chcesz zgłaszać konto do us , jak ten przepis wchodzi od 01/01/2020???
Przelewać na konto z faktury i skontaktować się z kontrahentem w celu wyjaśnianie jakie to są rachunki : subkonta ( powinno być podpięte do podstawowego rachunku wówczas weryfikacja za pomocą nr. rachunku jest prawidłowa lub r-ka wirtualne których ja na dzień dzisiejszy nie będzie na białej liście)
No muszę przyznać, że dzisiaj mi ulżyło, bo od rana wszystkie subkonta już się pokazały na białej liście (w sensie - zostały przyporządkowane do danych podmiotów - mimo,że sam nr rachunku się nie wyświetla), jupiii....;)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.