Treść pisma w związku ze zmianą wymiaru

Koleżanki doradźcie, czy taka forma pisma o zmianie warunków zatrudnienia może zostać?
Firma x. informuje, iż w związku z dostarczonym w dniu 01.08.2019 r. dyplomem ukończenia Wyższej Szkoły w .. r. zgodnie z Art.154 § 1 Kodeksu Pracy nabył Pan prawo do 26 dni urlopu, wynikającego z osiągnięcia wymaganego co najmniej 10-cio letniego stażu pracy.

pracownik pracuje u nas od lutego. Dyplom wpiełam z bieżącą datą do części B akt.
A ja bym wpięła do A

http://www.umowyoprace.pl/artykul,166,6302,kiedy-aktualizowac-informacje-dodatkowa.html
A ja do "B"

do kom.1 : STARA informacja - nieaktualna
Zapoznaj się - dotyczy roku 2019

https://kadry.infor.pl/zatrudnienie/dokumentacja-pracownicza/2978869,Nowy-uklad-akt-osobowych-2019-dokumenty-w-poszczegolnych-czesciach.html
Tak? a co się zmieniło?
A kto MI zabroni w A?
Ooo, dużo
Oooo- kom 6- wiem ale twoja odpowiedź z kom 2- brzmi jakby art.29 się zmienił
Nie wiem co masz na myśli
Dyplom do A, info do B
Kuferek, a sama treść informacji dla pracownika może zostać?
Kom 10- a poczytałaś podany link z kom 1- NIE- poczytaj
Nie - ponieważ odniosłam się tylko do WPISANEJ treści odpowiedzi (A ja bym wpięła do A ), a NIE do podanego art. ,

- oczywiste jest że trzeba pracownikowi wręczyć zmianę "informacji", natomiast :

...W części A akt osobowych należy obecnie gromadzić:

1) oświadczenia lub dokumenty dotyczące danych osobowych, zgromadzone w związku z UBIEGANIEM się o zatrudnienie tj.:,....
Zawsze w części A były dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie

i od wielu lat - jak dostarczył dyplom, czy św. pracy - dokładam do A - jest porządek i jeszcze się NIKT nie przyczepił - NIE dajmy się zwariować
- zatrudniony od lutego
- dokumenty doniósł w sierpniu, więc ...
W treści wpisałam od 1 sierpnia
Wręcz pracownikowi :

Informuję, że w związku z dostarczeniem w dniu ....... dyplomu ukończenia ........ ulega zmianie pkt ... w Informacji o warunkach zatrudnienia.

Nowe brzmienie .......................

Pozostałe warunki wskazane w Informacji o warunkach zatrudnienia z dnia ............ 2019 r. pozostają bez zmian".
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.