Osoba współpracująca- żona

Czy składki ZUS i UZ osoby współpracującej odliczać można co miesiąc z DG męża przez to mąż płaci mniejsze zaliczki PIT czy dopiero w zeznaniu rocznym ?
Odliczasz razem ze składkami za przedsiębiorce - czyli co miesiąc
Zatrudnij żonę to sobie wynagrodzenie w koszty wrzucisz
Mąż wrzuci w koszty, ale żona od swojej pensji zapłaci podatek
więc często na jedno wychodzi
Nie wychodzi na jedno. Obciążenia składkowe i podatkowe (pracownik) wychodzą podobnie ale przy pracowniku jest dużo wyższa kwota w koszty więc korzystasz z tarczy podatkowej
Robiłam takie wyliczenia ale też mi wychodziło prawie na zero.
A mogłabym prosić jaśniej z tym zatrudnieniem . Może na przykładzie.
Jeśli dochody z dg opodatkowane liniowo to wykazywanie pensji małżonka w kosztach daje zysk 1 puntk procentowy (gdy dochód małżonka do progu 85tys....)

jeśli dochody z dg opodatkowane wg skali i sa powyżej 1go progu to wykazywanie pensji małżonka w kosztach daje zysk w postaci mniejszej kwoty na 32%, sczególnie gdy małżonkowie nie rozliczają sie razem

jeśli dochody z dg poniżej progu - zysk praktycznie żaden, tylko dodatkowe obciążenia w postaci spraw kadrowych związanych z zatrudnieniem
Beciazz - mówimy oczywiście o min. wynagrodzeniu bo inaczej to mija się z celem. A jakie są korzyści to przedstawiłem wyżej.
Ale co przedstawiłeś, bo szczerze powiem nie rozumiem...
napisz dokładniej bo sama jestem ciekawa

"mówimy oczywiście o min. wynagrodzeniu bo inaczej to mija się z celem"- a z tym się nie zgodzę - właśnie duża pensja daje zyski gdy dg na skali duże dochody - wtedy obniża się ostateczna kowta do opodatkowania na 32%
a żona ma to na 18%
a składki za żonena UoP płaci neizależnie od wysokości pensji jak za os. współpracującą, od podstawy dużgo ZUS
Duża pensja daje zyski firmie ? pracownik tez jest opodatkowany wg. skali, poza tym płaci zus proporcjonalnie do przychodu. oczywiście do limitu, który zresztą ma być zniesiony. A DG jak ma duże dochody to powinna płacić liniowy. Mówimy o firmie rodzinnej. Chodzi o to żeby były jak najniższe obciążenia zus/us, reszta i tak zostaje w rodzinie.
"pracownik tez jest opodatkowany wg. skali, " - to oczywiste - chodzi o pensję roczną żony poniżej progu

"poza tym płaci zus proporcjonalnie do przychodu" - przecież cały zysk w tym, ze za żonę NIE PŁACISZ ZUS od przychodu, jak za zwykłego pracownika tylko jak za osobę współpracującą, czy zatrudniona na UoP czy niezatrudniona to i tak jest dla ZUS os. współpracującą
Tak, masz racje, pomyliłem z tym zusem
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.