Split mała wartość

Jak to w końcu będzie z tym split payment? Czy jeśli kupuję towar , który dotąd był na o/o za niedużą kwotę powiedzmy 2000 netto ,który jest towarem wrażliwym to bede musiąła zapłacić z użyciem split payment? Rozumiem,że na fakturze zakupowej już nie będzie o/o tylko normalnie z Vatem ? Czyli 2000 + np 23% Vat?
Czy jeśli bedę odsprzedawać ten towar to już bez o/o ?
Obowiązkowy split będzie dotyczył towarów/usług wrażliwych z zał .15 o wartości powyżej 15 tys.
Właśnie też się nad tym zastanawiam, jak zapłacić SP skoro faktura jest na o/o czyli bez VAT?
nie znalazłem nigdzie że znoszą o/o dla towarów/usług z załącznika nr 15
2> Przeciez jak wejdzie SP to nie będzie w ogóle oo, tylko wszystko z vat!
No tak ale czy w związku z tym zniesione zostanie o/o i wprowadzony split?
2> w projekcie zmian do ustawy vat uchylne zostają przepisy dotyczące oo.
Napisałam kom 4 nim odpisałaś ELL...Tak też mi się wydawało ,że zniosą o/o ,tylko jaki w tym sens skoro kupię towary wrażliwe na kwotę niższą niż 15 tys i nie zapłacę z wykorzystaniem split? Tym bardziej nie wykaże nigdze tego zakupu ani sprzedawca sprzedaży ? Przecież przekręty jak były tak bedą....
6> Tym bardziej nie wykaże nigdze tego zakupu ani sprzedawca sprzedaży - jak "nigdzie"? W dekl. vat wykaże.

Jeśli fv na kwote poniżej 15 tys. to obowiązku splitu nie ma, ale wejdzie jeszcze jeden przepis ciekawy - obowiązek posiadania rach. firmowego w zw. ze sprzedaża lub nabyciem tow./usł. z zał. 15 i to bez wzgl. na kwotę.

„Art. 108e. Podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, oraz podatnicy nabywający te towary lub usługi są obowiązani posiadać rachunek rozliczeniowy, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, prowadzone w walucie polskiej.
Czytam ten art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe i czy dobrze rozumiem, że będzie odrębny rachunek dotyczacy Split Payment?
" rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze, oraz prowadzone dla nich na zasadach określonych w rozdziale 3a rachunki VAT"? Masakra .
To znaczy ,że znów będzie odrębny rachunek do zapłaty za towary wrażliwe dla transakcji nieprzekraczających 15 tys? Czy źle to rozumiem?
Ciekawa jestem kto w firmie ma tego pilnować? Koszmar....
Jestem sama w księgowości i kadrach , nie wiem jak to ogarnę....
Będziemy płacić na rachunki zgłoszone do skarbówki. Trzeba będzie tylko sprawdzać czy robimy przelew na zgłoszone konto. Banki mają wprowadzić możliwość sprawdzenia, tak jak teraz programy księgowe mają możliwość sprawdzenia kontrahent jest czynnym podatnikiem vat. Nie wiem tylko czy wszystkie to wprowadzą.

Osobiście cieszę się że nie będzie oo.
Chyba że chodzi o coś innego, sama już nie wiem:(
Mnie martwi to, że przelew będzie mógł obejmować kilka faktur, ale z danego okresu a nie konkretne numery. Będzie bałagan w opłacanych fakturach.
A dlaczego z danego okresu a nie konkretne numery?
Może lepiej będzie każda fakturę płacić osobno.
8> źle rozumiesz. Nie chodzi o żaden specjalny r-k do SP, tylko o r-k firmowy, a nie tak jak teraz jest używanie r-ków osobistych do dg.
12> i tu może się zrobić bałagan, ponieważ zgodnie z kc, jeśli dłużnik nie opisze na przelewie, jakiej fv dotyczy spłata, to wierzyciel może sobie zaliczyć wpłatę wg własnego uznania, np. na najstarsze zaległości.
13> to ty tak możesz płacić, a skad wiesz jak będzie ci płacił twój dłużnik?
Ale nie rozumiem, co z tymi numerami faktur? dlaczego przelew ma nie mieć wpisanych numerów faktur? Jakaś zmiana w tym zakresie?
17> można będzie robić przelewy zbiorcze SP, za fv otrzymane w danym okresie
Art. 108a - projekt
3a. W przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.

3c. W przypadku, o którym mowa w ust. 3a, w komunikacie przelewu, o którym mowa w ust. 3, w miejsce informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 3, wpisuje się okres, za który dokonywana jest płatność.”,
Aha, rozumiem i dziękuję. Czyli w przypadku zbiorczego przelewu nie wpisujemy numerów faktur tylko okres za który jest płatność.
Hmmm ciężko mi sobie to wyobrazić :(, narobi się bałaganu chyba.
Też czarno to widzę :)
Tu jest projekt

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3602
Dzięki za projekt, muszę poczytać bo coraz mniej wiem :(
Nie nadążam już za zmianami...
ściąga

https://legislacja.rcl.gov.pl/lista?pNumber=1&createDateTo=&_isSeparateMode=on&createDateFrom=&_typeId=1&title=od+towar%C3%B3w&_isTKAct=on&_isUEAct=on&_isActEstablishingNumber=on&number=&_isDU=on&_isNumerSejm=on&applicantId=35#list

projekty: UA37 (druk 3499) i UA456 (druk 3500) - rozpatrywane wspólnie, utknęły u prezydenta
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12308701
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12318705
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/proces.xsp?page=3

projekty: UA45 (druk 3602) i UD483 (druk 3255) - rozpatrywane wspólnie, utknęły u prezydenta
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321754
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12317902
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3602

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/proces.xsp?view=S

To tylko główniejsze zmiany w ustawie, nie mówiąc o rozporządzeniach itd.
Https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druki.xsp
Dzięki :) lektura na cały weekend :))))
:))
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.