Wypowiedzenie - ochrona przedemerytalna

Pracownik - kobieta - urodzona 03/1961 wg stanu prawnego na dzień 01/10/2017 nabierze prawa do emerytury 03/2021.
Umowa o pracę na okres próbny 01/04-30/04/2019 następnie czas określony od dnia 01/05/2019 do dnia 30/04/2020 r.


Art. 39. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Okres zatrudnienia nie umożliwia pracownikowi osiągnięcia wieku emerytalnego.

Musimy ja zwolnić, bo działa na niekorzyść firmy.
Ochrona przedemerytalna dotyczy zakazu wypowiadania umów o pracę przez pracodawcę. Nie ma natomiast przeszkód, aby w okresie ochronnym umowę rozwiązać za porozumieniem stron, w trybie bez wypowiedzenia,


http://www.umowyoprace.pl/artykul,180,16544,wypowiedzenie-umowy-na-czas-okreslony-pracownikowi-objetemu.html
EdithA, ale opcja porozumienie stron nie wchodzi w grę.

Chcemy dać Pani wypowiedzenie umowy o pracę jako pracodawca.
Działa na niekorzyść firmy. -TYLKO art.52kp
Po co zawieraliście z nią umowę od 01.05.?
Jeśli szkodzi firmie to dyscyplinarka. Po co trzymać takiego pracownika?
EdithA do kom 3 - bo zaczęła swoje szaleństwa uskuteczniać od 2,5 tygodnia ;) Na dzień 01/05 było wszystko ok.

Pani przedstawia naszą firmę w złym świetle naszemu kontrahentowi, poświadcza nieprawdę, że np. nie są wypłacane dodatki za godziny nadliczbowe - choć na tę okoliczność sa listy płac/przelewy i widnieje to w paskach do wynagrodzeń lub mówi, że w ogóle firma nie wypłaca wynagrodzeń...

Problem w tym, że przejęliśmy 10 pracowników po innej firmie, która świadczyła usługę przez około 10 lat dla naszego kontrahenta.
Przez głupoty, które ta Pani wygaduje firma współpracująca zaczęła nam grozić palcem, choć nie ma powodów.
Tak jak piszemy- zwolnić art.52kp i po kłopocie
Jak w kom. 5

https://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,2,95,104409,przyczyny-wypowiedzenia-umowy-o-prace.html
Dzień dobry

Proszę powiedzcie mi czy taka sytuacja moze być.Pracownik złożył wypowiedzenie a pozniej poszedł na zwolnienie.

Dzieki
Może być
9> pewnie, że może. Przecież cały czas jest zatrudniony do końca okresu wypowiedzenia, to niby dlaczego nie może zachorowac?
Dziękuję bardzo za odpowiedż
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.