ARCHIWALNY TEMAT FORUM

PODATEK OD WYNAGRODZENIA DLA OSOBY DO 26 ROKU ŻYCIA

Weszło to czy jeszcze nie?
I czy to dotyczy zleceń czy umów o pracę również?
Weszło, poczytaj
https://kadry.infor.pl/wiadomosci/2989769,Zerowy-PIT-do-26-roku-zycia-w-2019-r-projekt-ustawy.html
Calista czy to dotyczy osób już pracujących czy dopiero zaczynających?
Jeśli ktoś za lipiec ma wynagrodzenie 10 sierpnia to już nie pobieram podatku?
Nowe przepisy maja wejść w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tej daty
Czyli u mnie 10 września?
Z jednej strony fajnie, ale z drugiej ciężko to będzie ogarnąć.
zakładając, że zatrudniam studenta, ktoremu teraz płacę 2000 brutto i potrącam podatek - teoretycznie 10 wrzesnia dostanie brutto = netto = 2000 na konto?
Na chwilę obecną przeszło w Sejmie, teraz Senat ( 12 lipca jest posiedzenie) i Prezydent, a ten wiadomo, że podpisze.
JA to rozumiem tak, że jak obowiązuje od sierpnia to już wypłaty sierpniowe będą objęte tym zwolnieniem - bo limit podają za 5 miesięcy i ważna będzie data wypłaty a nie za jaki to miesiąc. Mnie interesuje jak mam postąpić ze składką zdrowotną?
A dlaczego u ciebie od 10 września jak wchodzi 1.08.?
Tak zinterpretowałam kom3.
czyli jeśli wypłaty mam po 1 sierpnia za lipiec to mam rozumieć, że już nie naliczam podatku???
Do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane:
Uzyskanych = wypłaconych?
NIE ważne za jaki okres wypłacisz ale KIEDY ............od dnia 1 sierpnia
EdithA, czyli ci co mają wypłatę do 10 - go, zarobią w roku więcej, niż ci co mają wypłatę na ostatniego ?
Nie, w sumie też 5 wypłat będzie miał :)
W okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. nowa ulga ograniczona jest limitem kwotowym na poziomie 35.636,67 zł (jest to 5/12 obowiązującego od 2020 r. limitu w wysokości 85.528 zł, gdyż ulga ta wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2019 r. i ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia).
Mi wychodzi tak samo
~zwolnienie, to działa dokładnie tak samo jak w pitach
Hej dziewczyny:) A jak wypłatę mam -5-tego a pracownik czwartego sierpnia kończy 26 lat , to jak to ma wyglądać?
Jeśli podatnik kończy 26 lat np. 15 listopada br., wówczas wolne od podatku będą przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia zawartych z firmą, otrzymane przez podatnika w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 15 listopada 2019 r., do wysokości nieprzekraczającej kwoty 35 636,67 zł (tyle wynosi limit zwolnienia za 2019 r.).

https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/1420097,zwolnienie-z-pit-dla-podatnikow-do-26-roku-zycia-warunki.html
Czyli nie będzie przeliczania prorpocjonalnego tylko jak w przypadku kalatki będzie musiała opodatkować całość chyba, że wypłaci 3.08?
A w jaki sposób on udowodni w US, że trzeciego nie dostał kasy?
I skąd ja mam wiedzieć licząc pobory np pierwszego , wysyłając trzeciego , że on dostanie do czwartego i należało zerowy podatek zastosować?
Kalatka to chyba będzie tak jak przy przelewach - liczy się data wyjścia z konta w firmie.
A jeśli jest to gotówka, to jeszcze mam mieć kolejny obowiązek? Podpinać pod piT. pokwitowanie z kasy?
Myślę, że wystarczy że będziesz to gdzieś mieć w razie kontroli z US :)
A jak to ma wyglądać od strony pracownika, jak go skontrolują ?
"Zwolnienie będzie dotyczyć zarówno przychodów z pracy jak i z umów zlecenia zawartych z firmą. Nowe przepisy maja wejść w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tej daty - tłumaczy MF."

a co z umowami o dzieło?
Do kom.24 mi się wydaje, że będą kontrolować firmy. pracownik nie ma z błędnym naliczeniem nic wspólnego. Tak samo jak teraz... mimo, że źle oświadczy w zleceniu i płaci się lub nie za niego składki to pracodawca dopiero potem może ścigać pracownika... pewnie tu będzie tak samo
Ale w ustawie jest to inaczej ujęte. Na pewno przeczytałaś ustawę?
Chyba coś mi umknęło...
widzę,że dzieł to nie obejmuje... zleceń zryczałtowanych również?
Editha, w tym roku wygląda to inaczej:

3. W przypadku otrzymania oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, płatnik nie pobiera
zaliczek na podatek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał
oświadczenie, do końca miesiąca, w którym przychody z tytułów określonych w art. 21 ust. 1
pkt 148 ustawy zmienianej w art. 1 uzyskane od tego płatnika od dnia 1 sierpnia 2019 r.
podlegały zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy zmienianej w art. 1.

Czyli jeśli pracownik kończy 15 listopada 2019 26 lat, to za cały listopad nie odprowadzasz za niego zaliczki na podatek. Od 2020 będzie tak jak piszesz.
W tym roku jest to dobrowolne, jeśli pracownik nie złoży oświadczenia to za 2019r robisz jak dotychczas a on wówczas w rozliczeniu rocznym dostanie nadpłatę. Pogadaj z pracownikiem by Ci nie składał oświadczenia :) i sprawa zamknięta
Jeszcze jedna rzecz mnie interesuje...
nie naliczamy podatku do I progu czyli 85,528 zł.
1. czy po przekroczeniu tego progu od razu płacę 32% podatku?
2. Jak mam liczyć limit 35 tys. w tym roku? sumować przychody uzyskane w od sierpnia do grudnia?
3. co z osobami, które już są w II progu podatkowym?
Zwolnienie:
Ad. 1. Te przychody są zwolnione, więc nie są wliczane do progu. Tak więc po przekroczeniu dopiero zaczynasz liczyć od zera I próg.
Ad. 2. Tak.
Ad. 3. Chodzi o ten rok, nie? Nieistotne w jakim są progu obecnie. Jeśli złoży oświadczenie, że nie przekroczy limitu od sierpnia do grudnia, to nie naliczasz podatku. Zaczynasz znów dopiero po miesiącu, w którym oświadczenie okazało się być kłamstwem albo w którym skończył 26 lat.
Kofi, bardzo dziękuję...
mam jeszcze jedno pytanie...
"Zaczynasz znów dopiero po miesiącu, w którym oświadczenie okazało się być kłamstwem albo w którym skończył 26 lat."

jeśli pracownik (etat) kończy 26 lat 29 września a wypłata za wrzesień jest 10 października to mimo że to wynagrodzenei za wrzesień naliczam podatek bo już wypłacone po miesiącu urodzin?
Czy jakby wypłata była jeszcze we wrześniu to miałby prawo do zwolenienia?
Dobrze rozumiem?
Tak, w ten sposób wskazuje na to przepis. Nie jest ważne za jaki okres jest to wynagrodzenie, a kiedy pracownik je otrzymał.
Gdzie należy w programach płacowych odhaczyć kwotę zmniejszająca podatek dla pracownika do 26 roku życia
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.