Rachunek osobisty a biała lista podatników VAT

Czy konieczne jest założenie rachunku firmowego od 1 września 2019 r., jeśli w CEIDG dotychczas zgłoszony był jedynie rachunek osobisty, a transakcje, za które płaci kontrahent przekraczają 15.000 zł?
To, że ty płacisz, to nie ma żadnego znaczenia. Ten rachunek jest dla twoich kontrahentów, więc jeśli nie chcesz robić im kłopotów z płatnościami, to musisz podać rachunek do białej listy. Pytanie czy chcesz, żeby twój rachunek osobisty dostępny był dla wszystkich. Ja bym nie chciała.
Właśnie o to mi chodzi czy osobiste rachunki bankowe też będą widoczne w białej liście? Oczywiście, że lepiej założyć rachunek firmowy, ale czasem nie każdy chce zakładać.
No a jak mają być niewidoczne, skoro są w CEIDG? I skąd urząd ma wiedzieć, że to akurat twój rk osobisty?

Biała lista podatników będzie zawierać przede wszystkim numery rachunków bankowych przedsiębiorców, na które kontrahenci powinni dokonywać wpłat (są to konta wpisane w zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym NIP lub CEIDG).

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-biala-lista-podatnikow-vat
Jakie są sankcje za zapłatę nie na rachunek z białej listy? Mam na myśli kwoty poniżej 15000 i nie z załacznika 15.
W CEIDG podaje się też rachunki bankowe niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli wprost nie są to rachunki firmowe
Ja nie widzę tutaj żadnych
No właśnie ja też nie, sankcje dotyczą tylko tych zapłat dla powyżej 15000 i załącznika 15. Ale to dla mnie nielogiczne - to po nakazują sprawdzać za każdym razem, czy płacimy na rk z wykazu?
Po co*
Dla mnie to też nielogiczne.
Czyli wychodzi na to, że transakcji do 15 tys. włącznie nie trzeba sprawdzać ani płacić na r-k z listy
Przelew za tranzakcie powyżej 15tys na rzecz podatnika VAT tylko na konto z białej listy od 01.01.2020
sankcja dla nabywcy w pdof :
dokona zapłaty tej należności przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, u podatnika ustala się przychód w dniu zlecenia przelewu. Przychód ten ustala się w takiej wysokości, w jakiej płatność została dokonana na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie
Jak jesteś podatnikiem VAT czynnym odbiorcy za tranzakcie powyżej 15 tys muszą płacić na konto z białej listy ( tylko konta firmowe będą ujawnione i zweryfikowane STIR)
5> fakt, nie wczytywałam się dokładnie w przepisy o białej liście, ale jest jeszcze inna kwestia. Do r-k osobistych nie są otwierane rachunki vat, więc jeśli kontrahent zapłaci przelewem podzielonym na r-k osobisty, to przelew mu wróci, ze względu na brak rku vat.
11> to jest jasne, rozważamy przelewy do 15 tys.
Tak, ci którzy mają rachunki osobiste muszą utworzyć firmowe, by banki mogły otworzyć rachunek vat
Ell - no to umknęło im coś:))))?
1/ jeśli fa jest na towary z załącznika 15 ale poniżej 15 tys to SP? – wg mnie nie, bo muszą być łączne?
2/ jeśli fa jest na powyżej 15 tys ale na towary nie z zał. 15 to SP? – tak jak powyżej, czyli nie SP?
3/ jeśli fa jest na kilka towarów z zał. 15 ale na poniżej 15 tys a na fa są jeszcze inne towary spoza zał. 15 i całość fa
opiewa na 30 tys, to SP na fa?
16> obowiązkowy split dotyczy towarów wrażliwych z zał. 15 i transakcji powyżej 15 tys., więc
1/ też uważam, że nie SP
2/ też nie SP
3/ a tu już się robi ciekawie. Limit 15 tys. dotyczy 1 transakcji, więc na pewno przelew, jeśli ta fv to jedna transakcja, ale jaki przelew o to jest pytanie. Skoro towary z zał. 15 są poniżej 15 tys. to tak jakby zwykły przelew, ale przepis nie mówi, że wszystkie towary na fv muszą być z zał. 15, wiec może jednak SP.

w art. 106e:
a) w ust. 1 pkt 18 otrzymuje brzmienie:
„18) w przypadku faktur dokumentujących dokonane pomiędzy podatnikami transakcje określone w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646, 1479, 1629, 1633 i 2212), których
przedmiotem są towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy - wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”,
Pewnie jeszcze ciut pytań dojdzie w praktyce:)
Na pewno :)
Hmmm....ale to otworzenie rachunku firmowego przy 1os dg to dotyczy tylko ustawy, jeśli chodzi o SP i załącznik 15. Jeśli chodzi natomiast o białą listę i sprzedaż spoza zał.15. i powyżej 15 tys, to nadal może mieć osobiste, tak?
20> no tak, tak samo jak do tej pory
No tak:)
Dziewczyny, ale jeśli osoba fiz. prowadząca DG wystawi fakturę powyżej 15 tys. zł (na produkty inne niż w załączniku 15) i poda na f-rze konto osobiste - to naraża nabywcę na:
- brak możliwości zaliczenia wydatku do KUP lub
- nakłada na nabywcę obowiązek poinformowania US w terminie 3 dni o wykonanym przelewie.

Będzie co robić :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.