ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Zmiany w rachunkach bankowych

1. Czy ja dobrze myślę, że jeśli nie jestem vatowcem a mam płatności powyżej 15 tys zł to i tak musze zgłosić rachunek do US? Czy może nadal takie płatności mogą przechodzić przez rachunek bankowy ale nie musze go zgłaszać do us??
A co to za nowość ?
Nowościa nie są płatności powyżej 15 tys zł i fakt że muszą przechodzić przez bank. Tylko nowością jest konieczna weryfikacja rachunków bankowych kontrahentów od 9/2019 czy zostały zgłoszone do US, tylko moje pytanie czy ta zmiana dotyczy vatowców tylko? czy nievatowiec nadal może nie zgłaszać banku do US?
No, ale to chyba na razie projekt, a nie ustawa która przeszła cały proces legislacyjny? Chociaż może coś przegapiłem, teraz tak szybko wszystko się w przepisach zmienia :-).
No, a co do zgłaszania rachunku, to obowiązek zgłoszenia rachunku bankowego związanego z prow. dział. gosp. istnieje od dawna i dot. i czynnych podatników vat i tych zwolnionych z vat.
"Nowościa nie są płatności powyżej 15 tys zł i fakt że muszą przechodzić przez bank." - a z czego wynika twoje zdanie, że muszą przechodzić przez bank ? Nie muszą, wg mnie, tylko dla nabywcy zakup zapłacony gotówką nie będzie kup.

A "konieczna weryfikacja" rachunków kontrahentów to nie wiem jak miałaby się odbywać.
Ma być jakiś rejestr tych rachunków, w którym będzie można to sprawdzić. No, ale wg mojej wiedzy to na razie plany, a nie już ustawa po całym procesie legislacyjnym.
Przez portal który Ministerstwo Finansów udostępni podatnikom, gdzie będzie wykaz wszystkich podatników VAT - vat czynnych, zwolnionych, wyrejestrowanych. Będą tam m.in.dane tj. numery rachunków bankowych zgłoszonych do US. W celu zniesienia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe dostawcy (do wysokości vatu z jego faktury) trzeba będzie płacić na wskazane w wykazie rachunki bankowe.
To wejdzie na pewno.
A przecież chyba już opublikowano ustawę zmieniającą i od 1 września jest biała lista z rachunkami, tylko sankcje będą od 1 stycznia 2020.
Możesz podać namiary na tę ustawę?
Tak. Sankcje od stycznia. Ale ile czasu zajmą przelewy i weryfikacja klienta na tej stronie. Będą masowe aktualizacje rachunków w US. Przecież jeszcze różne stare rachunki bankowe widnieją w US, a już dawno zamknięte, będzie krajowe sprzątanie;).
Biała lista podatników VAT - opublikowano ustawę zmieniającą

W Dzienniku Ustaw z 31 maja 2019 r., pod poz. 1018, opublikowano ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Pisaliśmy na ten temat szeroko w Biuletynie Informacyjnym nr 17 z 10.06.2019 r. na str. 6-8

Mocą tej ustawy, wprowadzono zmiany m.in. w VAT, w podatku dochodowym oraz w Ordynacji podatkowej. Zmiany te związane są z utworzeniem nowej, tzw. "białej" listy podatników VAT, zawierającej pełne dane o podatnikach VAT.

Ustawa zmieniająca wejdzie w życie generalnie z dniem 1 września 2019 r. (z wyjątkiem m.in. przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących rozszerzenia odpowiedzialności nabywcy za VAT niezapłacony przez sprzedawcę oraz zmian w zakresie CIT/PIT, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.).
Tak faktycznie.
No odnosząc się do pytania Jana, to (cytat):
Nowelizacja wprowadza także zmiany do Ordynacji podatkowej dotyczące odpowiedzialności solidarnej. Nowy przepis (art. 117ba) ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Podatnik przed dokonaniem przelewu będzie musiał sprawdzić, czy rachunek, na który chce dokonać przelewu, znajduje się w elektronicznym wykazie podatników VAT. Podatnik będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta, ale tylko do wysokości kwoty podatku VAT, związanego z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług, za które płatność nie zostanie dokonana na rachunek podatnika zawarty w wykazie i w zakresie transakcji, których wartość przekracza 15.000 zł.

Tak więc chodzi o wykaz czynnych podatników VAT, a nie podatników VAT zwolnionych.
No i jeszcze jedna informacja:
"Ponadto przepisów odnośnie odpowiedzialności solidarnej nie będzie się stosowało do transakcji, w odniesieniu do których podatnik dokonał zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, o którym mowa w art. 108a ustawy o VAT."

To taka "zachęta", aby stosować mechanizm dzielonej płatności.
Jest też zapis o 3 dniach w ciągu których podatnik będzie mógł sam zawiadomić US że dokonał płatności na inny rachunek, albo z pominięciem spit paymentu żeby uniknąć sankcji.
No a żeby udowodnić (należyta staranność) na dzień dokonania przelewu, że ten rachunek istniał w wykazie, to trzeba chyba będzie drukować z tego wykazu takowe sprawdzenie....chore czy tak będziemy mnożyć makulaturę?
A czytacie, że ustala się też PRZYCHÓD???
Wykaz będzie aktualizowany codziennie
Obojętne czy podatnik zwolniony czy odrzucony z rejestracji do VAT - w wykazie będą dane historyczne z ostatnich 5 lat, co masz na myśli Migula - przychód??
że jak zapłacisz nie na rachunek z wykazu, to w wysokości zapłaty ustala się przychód...nieźle!
Kurde, toż to jakiś kosmos się szykuje gdyby to wszystko miało wejść w życie. Nawet nie chce mi się myśleć o tym.
No wchodzi, wchodzi, Koleżanko:(
A nowości w transakcjach łańcuchowych i WDT od 2020? Ja już nie wiem, co i kiedy czytać:(
No odpowiedzialność wg pdop/pdof to nkup
W Vacie będzie:
1. dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wys. 100% vatu z faktury w przypadku braku określenia odwrotne obciążenie,- u sprzedawcy
2. dodatkowe zobowiązanie podatkowe dla płatności poza split payment gdy jest on obowiązkowy - u nabywcy
Może ktoś z Was mógłby wyjaśnić mi co w momencie gdy płacę jak Pan Bóg przekazał zgodnie z obowiązkiem podzielonej płatności A pieniadze wracają na mój rachunek. Wiem ze na białej liście nie ma ROR-ów. Ale czy jest mozliwecaby rachunek kontrahenta aktualny na dany dzień na białej liście okazał się zamkniety? Czy są wówczas sankcje za nie wyważanie sie z obowiązku MPP?
Jak pieniądze się wrócą to przecież zapłata nie została dokonana, czyli nie ma mowy o niewywiązaniu się z obowiązku. Wtedy trzeba by się skontaktować ze sprzedawcą, w końcu jemu z pewnością będzie zależało na otrzymaniu pieniędzy.
Dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie przypuszczałam. Sytuacja identyczna jak gdyby płatność w ogóle nie zaistniała. Chcialam byc pewna ze dobrze myślę.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.