Wspólnik rencista

1. Jakie składki ZUS opłaca wspólnik-rencista spółki komandytowej ?
2. Jaki może osiągnąć dochód (przychód?) wspólnik-rencista aby ZUS nie obniżył lub nie zawiesił jego renty?
Jako rencista podlega pod wszystkie ubezp. - chorob. dobrow.
jak będzie mial tylko DG to nie zabiora mu renty - może dorobic 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodz.
a przychodem z DG jest podstawa skladek społecznycjh - 60% przeciętnego miesiecznego wynagrodz.
Załozyłam że to renta chorobowa
Ale czy obowiązek opłacania wszystkich składek nie dotyczy tylko osób fizycznych rencistów prowadzących jednoosobową DG?
Ten twój rencista dla ZUS jest właśnie taka osobą
Kom.4 - wycofuje

masz racje = będzie podlegal tylko pod zdrow. / społeczne dobrow.


https://www.komandytowa.pl/czy-wspolnik-w-spolce-komandytowej-bedacy-rencista-ma-obowiazek-oplacac-skladki-na-ubezpieczenie-spoleczne.html
Wspólnik spółki jawnej pod względem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jest traktowany jako osoba prowadząca działalność pozarolniczą. Nie jest jednak osobą prowadzącą działalność gospodarczą (tzn. nie jest przedsiębiorcą) – przedsiębiorcą jest spółka, a nie jej wspólnicy.
Przepisy o ubezpieczeniach społecznych inaczej ustalają obowiązek ubezpieczeniowy z tytułu działalności w przypadku osób uprawnionych do renty, prowadzących działalność pozarolniczą inną niż gospodarcza, oraz w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.
Prowadzący pozarolniczą działalność (z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) od dnia uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (nie ma znaczenia, czy orzeczono całkowitą, czy częściową niezdolność do pracy) może zostać objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi tylko na zasadzie dobrowolności (art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 9 ust. 5 ustawy systemowej). Jeżeli zdecyduje się na przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń, to będzie musiał opłacać obowiązkowo również składkę na ubezpieczenie wypadkowe (art. 12 ust. 1 ustawy systemowej). Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą, od dnia uzyskania prawa do takiej renty, z tytułu działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym do czasu ustalenia prawa do emerytury (art. 9 ust. 4c ustawy systemowej).
Do tych limitów 70% i 130% bierzemy pod uwagę przychód uzyskany z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej, nie dochód?
Nie
przychodem jest podstawa składki na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących Dg
obecnie jest to 2859/m-c
a może dorobić 3.465,70 zł/m-c

http://www.wskazniki.gofin.pl/8,123,3,miesieczne-graniczne-kwoty-przychodu-wplywajace-na.html
Rozumiem, że jeżeli nie ma obowiązku opłacania składek społecznych to i tak przyjmujemy przychód z tytułu bycia wspólnikiek Sp. K. w wysokości 2859/m-c?
Właśnie tak

ale twój rencista musi poinformoiwać ZUS ze dorabia
W tym artykule, który podałaś na końcu jest napisane:
"Wspólnicy-renciści są zwolnieni z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne tylko jeśli pobierają rentę niższą niż minimalne wynagrodzenie i dodatkowo uzyskują ze spółki przychody nieprzekraczające miesięcznie 50% najniższej emerytury"

Wtedy bierzemy faktyczny przychód ze spółki?
Ale ten przychód ze spółki to właśnie podstawa społecznych
Czyli zdrowotne musi płacić
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.