Wypadek w pracy bez winy pracodawcy

Wypadek w pracy bez winy pracodawcy, czy pracownik dostanie 100% zasiłku i odszkodowanie z zus?
Jeżeli zostanie to uznane za wypadek przy pracy to zasiłek wyniesie 100%.
Co do odszkodowania to muszą być spełnione jeszcze inne warunki.
Na wysokość zasiłku i ewentualnego z ZUS odszkodowania nie ma wpływu to czy pracodawca się przyczynił do tego wypadku.
Pytam bo szef twierdzi że jeśli pracodawca byłby winny za wypadek w pracy pracownika to wtedy należy mu się odszkodowanie. A jeśli wypadek jest z winy pracownika to nie należy się ani odszkodowanie i zasiłek płatny jest 80 %
Https://www.prawo.pl/kadry/wypadek-przy-pracy-z-winy-pracownika-a-zwolnienie-chorobowe,191122.html


https://www.prawo-pracy.pl/wypadek_z_winy_pracownika_a_odszkodowanie_i_zasilek_chorobowy_z_zus-p-788.html
Dzieki edithA juz zabieram się za czytanie
To, że pracodawca nie jest winny wypadkowi przy pracy wcale nie musi oznaczać, że jest jemu winny pracownik.
No właśnie . jesli ani pracownik ani pracodawca nie ponosi winy za wypadek, tylko poprostu zdażyło sie i już to takie odszkodowanie powinno mu się należeć tak samo zasiłek płatny 100%. Ale to wszystko ocenia już ZUS prawda?
Dowodem do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru jest zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA oraz prawidłowo sporządzony protokół wypadkowy, w którym zdarzenie uznano za wypadek przy pracy.
Dziękuje Wam :)
Kom. 7 - chyba mylicie odszkodowanie za wypadek z ubezpieczenia grupowego pracownika, bo ZUS raczej nie wypłaca odszkodowania tylko dlatego, że w pracy przytrafił mu się wypadek.

kom. 3 - wg mnie szef ma mylne pojęcie w tym temacie
Tak jak już wcześniej napisałem samo uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy to za mało (kom.1)muszą być spełnione jeszcze inne warunki.
Tak więc uzupełnię: Musi być albo stały uszczerbek na zdrowiu, lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu (trwający ponad 6 miesięcy).
No a odszkodowanie wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Nie ma tutaj mowy o jakimś odszkodowaniu 80% lub 100%.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.