Do osób pracujących na OPTIMIE

Pracownik - wynagrodzenie minimalne (bez składników zmiennych) korzystał z chorobowego 6 dni i urlopu ojcowskiego 14 dni ( za ojcowski płaci zus nie jesteśmy płatnikiem składek). Wynagrodzenie chorobowe naliczył 310,62 Wynagrodzenie zasadnicze 750,00 Ojcowski o wyrównanie do najniższego ??? 214,29??? Skąd takie wyrównanie???
Skasuj je, * * * * * tak ma
Optima twierdzi ,że za pracę zawsze przysługuje mninimalne.
W sumie w miesiącu wynagrodzenie + zasiłek może być mniej niż 2250.
Ale ten kawałek - "wynagrodzenie za pracę" musi być proporcjonalnie wyrównane do minimalnego.
Niektórzy twierdzą , że wyrównanie nie przysługuje i wtedy można usunąć ręcznie to wyrównanie
Regina a możesz mi sprawdzić te wyliczenia? Wszystko jest ok?
A ty kalatka jak uważasz? zostawić czy wykasować?
Nie jest mniej niz minimalna, jest 750

zgodnie z ustawą o minimalnym 2250-( 2250/30*20)= 750
Zanim odp.sprawdziłam wyliczenia...
Pracownik ma np 13,5 zł za godzinę.Pracował jeden dzień i poszedł na chorobowe.
Norma miesiąca to 160 godzin. Płacilibyście mu 108zł czy wyrównalibyście do minimalnego. Ja bym wyrównała.
Godzinowe to inaczej przecież

2250/160=14,06

juz na wstępie masz za mało, co za porówanie
Wynagrodzenie stałe, nie godzinowe, wg ustawy KP pomniejszasz za chorobowe - akt wykonawczy wg rozporządzenia....par 12 , co tu wyrównywać ?

* * * * * ma ten błąd, zawsze robi jakieś tam wyrównanie, nie wiadomo z czego
To ja już nic nie rozumiem :(
skąd mam wiedzieć ze 750 to nie jest poniżej minimalnego? mam przeliczać na ilość godzin przepracowanych w miesi acu?
Nie, ma minimalne, bo ma na umowie co najmniej 2250--- a to że jest pomniejszone o chorobowe, zasiłek itp to inna kwestia regulowana prawnie,

godzinowe, które na gołe oko widać ze jest poniżej miniamlnego wyrównuje sie i owszem kom 7
W twoim wypadku nie nastąpi wyrównanie do min. -- aczkolwiek co na korzyść ..możesz nikt Ci nie zabroni.
Art. 7. 1. Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika, obliczone zgodnie z art. 6 ust. 4, jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania.

2. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

3. Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzinowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, obliczoną zgodnie z art. 6 ust. 4, przeliczoną na godzinę pracy.
4. Pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, obliczoną zgodnie z art. 6 ust. 4, przeliczoną na godzinę pracy.
Art7,1 najważniejszy...---czy ma mniej z powodu terminu wypłaty, rozkładu czasu ? --nie
mi zachowane na umowie min. 2250

poza tym, mam nadzieję, że niedługo wezmą się za tym co godzinowe wstawiają dużo ponizej minimum i wciąż dopłacają wyrównania, bo tak być nie powinno....ustawa mówi dokładnie kiedy...może być wyrówanie, czyli kiedy może być mniej niz miniamalna
Czyli 1060,62 zł brutto jest ok?
za urlop rodzicielski płaci ZUS
51,77*6 plus 750
Dzięki Regina
Regina a czytałaś wykładnie opracowania opitmy, i ich wyjaśnienia? co Ty na to?
Nie czytałam- ale od lat oni to samo o ile pamiętam, przepisy czytam i interp. urzędów raczej...
A na jaki temat piszą ?
Nie mogę wrzucić linku, bo O P T I M A jest słowem zakazanym na tym forum.ale wygoogluj zdanie
Dlaczego w wypłacie pojawia się element „Wyrównanie do najniższego wynagrodzenia”?
W jakiej zakładce to piszą? czy może na ichniejszym forum czy jak? znajdę sobie
Skoro mam taka interpretację , to się nią podpieram i płacę. Inspekcja mi tego nie zakwestionuje,
Rogram Comarch ERP Optima kontroluje, czy wynagrodzenie pracownika obliczone za czas przepracowany nie jest zbyt niskie i czy nie należy dopełnić go do ustawowego minimalnego wynagrodzenia. Kwotę minimalnego wynagrodzenia podajemy z poziomu System/ Konfiguracja/Program/Płace/Wynagrodzenia.
W roku 2018 płaca minimalna wynosi 2100,00 zł. W związku z powyższym, należy sprawdzić, czy wynagrodzenie za czas przepracowany przez pracownika w miesiącu marcu 2018r. nie jest niższe od płacy minimalnej.

Wyliczenie jest następujące:
2100zł / 176h * 48h (40h przepracowane + 8h urlopu wliczane również do czasu pracy) = 572,73 zł

Otrzymana kwota jest minimalnym wynagrodzeniem, jakie pracownik powinien otrzymać za przepracowane godziny w miesiącu marcu. W podanym przykładzie wynagrodzenie pracownika w miesiącu marcu wyniosło 560zł, tj. wynagrodzenie zasadnicze po pomniejszeniach 464,55zł + wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego 95,45zł.
Ponieważ otrzymane wynagrodzenie jest niższe, niż wynika to z powyższych wyliczeń, pracownikowi należy dopłacić wyrównanie do najniższego wynagrodzenia w wysokości 12,73zł. Jeżeli po wyliczeniu wypłaty zostały dokonane zmiany, tj. dodano lub usunięto element wypłaty, konieczne jest ponowne przeliczenie wyrównania do najniższego wynagrodzenia.
Licząc w ten sposob wychodzi, że
2250/168 * 9 dni pracy * 8 h = 964,29 - 750 zł zasadnicze = 214,29 i tyle faktycznie mi wylicza, ale to się naprawdę nijak ma do pensji zasadniczej, która jest na poziomie minimalnego jesli pracuje cały miesiąc
Ok, teraz napisz - ile godzin ten pracownik przepracował w tym danym mcu ?

( te tłumaczenia od lat te same, ale żadne instytucja tego nie poparła)
Kom 24 patrz kom 12- wiesz że ja zawsze co na korzyść dla pracownika to na tak...jak i kontrolujący ---tylko nie wiem czy zawsze zwiezchnicy...:P)
Liczą wg godzin przepracowanych...ale wg mnie zabezpieczają się na zapas,
inaczej ---po cóż robili by rozporz. i par 11 ? po jaką chol...rę...to wystarczyłby 12 i wg godzin liczyć wszystkich
No własnie od lat!
Jeszcze żadna instytucja nie zarzuciła błędu w tym wyjaśnieniu.
Ależ czy ja gdziekolwiek mówię, że to błąd ?

mówię, że się nie nalezy i może usunąć, proste.
A dyskusji na ten temat tutaj nawet było mnóstwo...
Usuwam to wyrównanie. Dziękuję Regina
Art. 7 pkt 4 ustawy o minimalnym "Pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy"
Kalatka ale mi się wydaje, że to dotyczy sytuacji kiedy pracownik ma źle zaplanowany czas pracy a nie przez chorobę, bo wówczas lepiej im by było chorować
2) Jak obliczyć wyrównanie do płacy minimalnej, gdy pracownik pełnoetatowy przez część miesiąca chorował? Nadmieniamy, że jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 1.820 zł oraz 10% premii miesięcznej.

Zasada pomniejszania wynagrodzenia za okres nieświadczenia pracy z powodu choroby nie jest wymieniona w katalogu okoliczności obligujących pracodawcę do wyrównania do płacy minimalnej (wynagrodzenia nie wyrównuje się). W sytuacji podanej w pytaniu brak jest jednak gwarancji minimum już na poziomie umownym (1.820 zł + 10% x 1.820 zł = 2.002 zł; 2.002 zł < 2.100 zł). Wynagrodzenie wymaga więc uzupełnienia (nie należy mylić w wyrównaniem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy). Dopiero w dalszej kolejności można je pomniejszyć za dni niezdolności do pracy.
Kalatka, ale art. 7.1 tejże ustawy o minimalnym wynagrodzeniu określa, w jakich sytuacjach to
wynagrodzenie należy wyrównać.
nie ma tam sytuacji, kiedy nizsze od minimalnej wynagrodzenie jest wynikiem wyliczenia wynagrodzenia zgodnie z par 11
i 12 rozporzadzenia
Dokładnie o tym pisałam już wyżej.
Najfajniejsze jest to, że wszyscy przekonują mnie żeby pomniejszyć pensję pracownikowi o niewielką kwotę. Tylko dlaczego mnie ?
Mam możliwość korzystniejszej dla pracownika interpretacji przepisów to ją stosuję. PIP się nie czepnie a pracodawcę tak samo jak Was uparcie mogę przekonywać.
>41
kalatka, bardzo ci się chwali że powiększasz, ja nie protestuję :)
ale Optima mogłaby się wreszcie dostosować do obowiazujacych przepisów i liczyć wyrównanie wynagrodzenia
wtedy, kiedy jest to wymagane
Ale Optim a twierdzi, że trzeba wypłacić! Przez tyle lat nikt jej z błędu nie wyprowadził?
A ja za mało szkół mam by skutecznie wytknąć to zespołowi prawnemu tej firmy
Też jestem i zawsze byłam za...by dać więcej.
Gorzej jak masz pracodawcę co ci to wyłapie i problemem jest to, że dałaś grosz więcej jak nie trzeba.
Faktem jest, iż nie trzeba tego robić a ...można .
I tak też mówią na wszelakich szkoleniach! Trenerzy wiedzą o takim wyliczaniu, potwierdzają logikę wyliczania tego wyrównania. Informują, że brak wyrównania jest powszechniejszym poglądem. A radzą zbadać pracodawcę co do ich hojności lub wiedzy płacowej.
Czy przepisy w PL są logiczne wg ciebie ? :)))
I nielogiczne i coraz częściej GŁUPIE:)))
>43
ale przecież w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu jest napisane KIEDY TRZEBA WYPŁACAĆ.
moze nie czytali?:)
źle rozumują...
jest w ust. o min,
plus jest rozporządzenie
-- dawno mogli paragraf 11 wy...ć na przykład i do wszystkich sytuacji przyjąć wg godzin przepracowanych i finito.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.