Zostałem zwolniony a mam 2 lata do emerytury

Dzień dobry Wczoraj dostałem wypowiedzenie umowy o pracę. Jestem też zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Brakuje mi 2 lata do emerytury i powinienem być chroniony, a zostałem zwolniony. Czy wypowiedzenie jest skuteczne? Czy mogę iść do pracy? Jeśli bym poszedł do sądu to o co mogę wnosić? o Odszkodowanie czy przywrócenie? Czy jedno z drugim?
Wypowiedzenie nie jest skuteczne, chyba, że to rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia.
Stosownie do art. 39 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (tzw. ochrona przedemerytalna). Jeżeli mimo to dokona wypowiedzenia, naruszając w ten sposób przepisy o wypowiadaniu umów, to jego adresat może żądać przed sądem, - uznania bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania (art. 45 § 1 K.p.),
Może najpierw poznajmy podstawę prawną wypowiedzenia?
może pracodawca likwiduje działalność?
Dziękuję za odpowiedzi.
Czyli w tym momencie do pracy iść nie mogę, a w sądzie albo przywrócenie albo odszkodowanie.
Czy w takiej sytuacji można iść na prokuraturę?
Nie ma likwidacji ani upadłości. Jest wypowiedzenie a nie rozwiązanie.
Wladek , a ile masz lat( sorry , głupio brzmi). Na pewno jest to wypowiedzenie, a może porozumienie stron albo inny tryb?
Twoje stwierdzenie "wypowiedzenie i zwolnienie ze świadczenia pracy" nie mówią konkretnie o podstawie wypowiedzenia, podaj artykuł jaki wpisał pracodawca
A może masz rentę?
Ja też jestem zdziwiony zachowaniem szefa. Mam 63 lata. Rocznik 1956. To jest wypowiedzenie z 3 msc okresem i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Mam też staż pracy prawie 40 lat.
No to na dole pisma masz pouczenie o terminach odwołania do sądu. To nie jest przestępstwo, prokurator do więzienia pracodawcy nie wsadzi.
Tak się zaczyna: Ninieszym w trybie art. 30 par. 1 pkt 2 KP wypowiadam Panu umowę o pracę zawartą 1 kwietnia 2011 roku z zachowaniem 3 miesięczego okresu wypowiedzenia.
Syn mi podpowiada bo szuka w internecie, że może grzywna z art. 281 pkt 3 kodeksu pracy?
A na końcu masz pouczenie i tak zrób.
Tak. mam 21 dni od wczoraj.
Rozmawiałeś z pracodawcą na temat wypowiedzenia?
Rozmawiałem podczas wręczania wypowiedzenia. Mówiłem, że jestem chroniony. Dowiedziałem się, że i tak nie będę tu pracował.
No to powiadom o tym inspekcję pracy. Może zmiękczą pracodawcę i wycofa wypowiedzenie.
A jaką przyczynę podał?
Właśnie, przyczyna...
Odwolaj sie do sadu pracy - nie przegap terminu
Żądaj przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy na wypadek gdyby umowa sie rozwiązała zanim sad wyznaczy termin rozprawy
Przestraszył się, że będzie musiał wypłacić odprawę emerytalną?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.